Türk kahvesine dünya lezzeti ödülü

08/08/2015

Türk Kahvesi, merkezi Brüksel’de bulunan Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü (iTQi) tarafından, mükemmel tat ve kalitedeki yiyecek ve içeceklere verilen ‘Üstün Lezzet Ödülü’ne layık görüldü. Ödülü, Kivahan Kurucu Başkanı Özen Demircioğlu, Brüksel’de düzenlenen bir törenle aldı.

1554 yılında İstanbul’da açılan ve adını dünyanın ilk kahve evinden alan Kiva Han, Türkiye’de kahve sektöründeki ilklerine bir yenisini daha ekledi. Kalite ve güvencesini geleceğe ve tüm dünyaya taşıma misyonunu üstlenen Kivahan, Unesco tarafından da kültür mirası listesine alınan ve Türk kültürününen önemli parçalarından birisi olan Türk Kahvesi’nin dünyaya tanıtılması yolunda büyük bir başarıya imza attı. Üstün Lezzet Ödülü,Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü (iTQi) tarafından, 150’den fazla gurme, aşçı, içecek uzmanı ve akademisyenintitiz değerlendirmeleri sonucunda veriliyor. Uluslararası bir sertifika olan (iTQi) Üstün Lezzet Ödülü, mükemmel tat ve kalitedeki yiyecek ve içecekleri onaylayan ve her yıl verilen bir ödül olarak sektörünün en önemli ödülü olarak kabul görüyor.

Kivahan Kurucu Başkanı Özen Demircioğlu, ödül töreninden sonra yaptığı açıklamada, Türk Kahvesi’nin tüm dünyada bilinirliğini artırarak uluslararası pazarda fark yaratıp tercih edilen bir lezzet ve farklı pişirme tekniği olarak yaygınlaşmasını sağlamak amacında olduklarını belirtti. Demircioğlu,“Dünyanın farklı bölgelerinde yetişen farklı seçkin kahve çekirdeklerini kullanarak Türk Kahvesi’ne uygun özel harmanyaptığımız ürünümüzle bu ödülün sahibi olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi. Demircioğlu, Kivahan’ın Türkiye’de kahve konusunda yeniliklerin öncüsü olduğunu ve sektöründe ilkleri başardığını da kaydederek şöyle konuştu: “Ülkemizde kahve sektörünün ilerlemesi ve Türk kahvesinin lezzetini tüm dünyanın yakından tanıyıp benimsemesi en büyük amacımız. Biz bu yolda var gücümüzle çalışıyoruz. Geleneksel lezzeti, en ileri teknolojiyle koruyarak, uluslararası kalite standartlarında (ISO 9001, ISO 22000 ve Helal Sertifikası) hazırlayarak tüm dünyaya tanıtmaya hazırız. Konumuzda ülkemizi dünyada en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz.”

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?