Türkçe hakkında bilmediklerimiz

Türkçe’de en çok yapılan yazım yanlışlarını biliyor musunuz? Her ne kadar doğrusunu öğrenmek kolay olsa da dilin kuralına uygun yazımı ya önemsenmiyor ya da önemsense de doğru yazılamıyor. İşte en çok yapılan yazım yanlışları ve Türkçe’deki çok enteresan 6 kelime.

Dünyada en çok konuşulan dillerden bir tanesi Türkçe. 2016 yılında yapılan son araştırmaya göre Türkçe, 12 ülkede 250 milyon kişi tarafından konuşuluyor. Dünyanın en zor dilleri ise Japonca, Çince, Rusça, Korece, Fransızca ve yine Türkçe’dir.

Anlamı “Hemencecik başarısızlaştırıcı hâline getiremeyeceğimiz kişilerden biriymişsiniz gibi” olan “Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine” kelimesi en uzun Türkçe kelimedir ve 70 harften oluşur.

Türk Dil Kurumu’na göre yalın haldeki en uzun kelime 20 harften oluşan “Kuyruksallayangiller”;

“Ememememe” ise 2 harften oluşan en uzun kelimedir.

“Angström” kelimesi art arda en çok sessiz harf içeren kelimedir.

58 anlamı bulunan “Çıkmak”, en çok anlamı olan kelimeler arasında birinci sırada.

“ıralamamalara”, “aralamamaları” ise tersten okunduğunda da anlamlı olan en uzun kelimelerdir.

Türkçe’de en çok yapılan yazım yanlışlarını öğrenmek ister misiniz?

Minik test:
Bir ignliiz üvnsertsinede ypalın arşaıtramya gröe, kleimleirn hrfalreiinn hnagi srıdaa yzalıdkılraı ömneli dğeliimş. Öenlmi oaln brinci ve snonucnu hrfain yrenide omlsaımyış. Ardakai hfraliren srısaı krıaışk oslada ouknyuorumş. Çnükü kleimlrei hraf hraf dğeil bri btüün oalark oykuorumuşz.

Önceki Yazı

Stresin kaynağı sosyal medya

Sonraki Yazı

Kahve ve kafe işletmeciliği hakkında merak ettikleriniz

Yaşam son yazılar

error: © 2021 Kahvve.com