Türkiye’de franchise veren kahve firmaları

8 dakikalık okuma

Franchise veren kahve firmaları ve şartları

Kahve sektörünün şu anda 600 milyon TL dolayında olduğu tahmin edilen büyüklüğünün beş yıl içinde 1 milyar TL’ye ulaşacağı öngörülüyor. Sektördeki kahve şirketlerinin franchise vererek büyümesini sürdürdüğü görülüyor. Yüksek kâr marjı sunan sektör, son dönemde girişimcilerin en çok tercih ettiği alanlar arasında yer alıyor. Bu yıl 12 şirket toplam 153 yeni franchise açacak.

Kahve, dünyada petrolden sonra en fazla ticari hacmi olan ürün olarak ifade ediliyor. Türkiye’de kahve tüketi­mi yıllık 45 bin ton yani 6.5 milyar fin­can civarında. Bu da günlük 17,7 mil­yon fincana denk geliyor. Türkiye’de 2012-2013 döneminde kişi başına 595 gram olan kahve tüketimi, 2015- 2016 da 920 grama ulaştı. Uluslararası Kahve Organizasyonu’nun (Interna­tional Coffee Organization) istatistik­lerine göre, söz konusu dönemde Türkiye’deki kahve tüketimi yıllık or­talama yüzde 15.6 oranında artmış bulunuyor. Pazarın büyüklüğü yakla­şık 600 milyon TL’ye ulaştı. Bu raka­mın 125 milyon TL’lik kısmını ise Türk kahvesi oluşturuyor.

Kahve sektörü ve franchise

Türkiye’de kahve sektörünün bü­yüklüğünün önümüzdeki beş yılda 1 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Türkiye’de her 100 kişiden 78’i artık kahve tüketiyor. Gelecek birkaç yıl içerisinde bu oranın yüzde 100 seviyelerine çıkacağı öngörülüyor. Son yıllarda yapılan marka yatırımları ve şubeleşme atağıyla tüketim yükseli­yor. Bir zamanlar büyük ölçüde yabancı markaların hakim olduğu sektörde yerli kahve zincirlerinin payı, üçüncü dalga olarak ifade edilen niş kahve şubelerinin de devreye girmesiyle birlikte yaklaşık yüzde 70’e ulaş­tı. Yeni aktörlerin girmesiyle beraber 2017 sonunda bu payın yüzde 80 in üzerine çıkması öngörülüyor.

Markaların bir kısmı franchise ve­rerek büyümeyi tercih ediyor. Yaptı­ğımız araştırmaya göre bu yıl 12 şirket 153 franchise şube açmayı planlıyor. Kahve zincirlerinin büyüme hedefle­rini ve franchise koşullarını araştırdık.

Franchise veren kahve firmaları

2009 yılında İzmir’de kurulan CoffeeMania üçü yurtdışında olmak üze­re 62 şubeye ulaştı. Nüfusu 100 bin ve üzeri olan Türkiye’nin tüm il ve ilçelerine franchise veriyor. CoffeeMania Kurucu Ortağı Yakup Dabak, kiosk, AVM ve cadde mağazası olarak bölümlendirilen şubelerin inşaatı ve ma­kine parkı için m2 yatırım maliyetleri­nin bin 900 ile 3 bin 500 TL arasında olduğunu belirtiyor. Kâr marjının yüz­de 20 ile yüzde 55 arasında olduğu ifade ediliyor. Şubenin yerine ve bü­yüklüğüne göre aylık ciro hedefi ise minimum 100 bin TL olarak veriliyor.

Cezve Kahve de franchise vererek büyüyen yerli zincirler anısında yer alıyor. Mağaza anahtar teslim fiyatı standart bir rakama bağlı değil ve büyüklüğe göre değişiklik gösteriyor. Mekanik aksam haricinde yatırım ma­liyeti m2 başına bin 500 ile 2 bin TL arasında değişiyor. Cezve Kahve Yö­netim Kurulu Başkanı Cebrail Mungan, “Bu alanda yatırım yapacak kişi­nin en önemli özelliği furyaya takıl­madan markayı niçin tercih ettiğini bilmesi olmalı. Ayrıca hizmet sektörü­ne yakınlığı çok önemli, işinin başın­da durabilecek ve işine ciddi vakit ayırması gereken kişileri tercih ediyo­ruz” diyor.

Franchise veren kahve zincirleri

 

2017 başı itibariyle Türkiye’de 40’ın üzerinde ilde 58 şubeye ulaşan David People Coffee & Food, Türki­ye geneline franchise veriyor. Ortala­ma yüzde 25-30 arasında kâr marjıyla çalıştıklarını söyleyen şirketin genel müdürü Fatih Çakır, “Franchising sis­temimizde şube ciroları önemli bir kriterimizi oluşturuyor. Yer kriteri bi­zim için oldukça önemli. Orta ölçekli şubelerimizde ortalama 150 bin TL ci­ro yapıyoruz, bu rakam m2 ile doğru orantılı olarak artış gösteriyor” diye konuşuyor.

Coffee Gutta, üçüncü nesil kahve­cilerden… Örneğin şubelerde müşte­riler kahve almak için sıra beklemiyor. Alanında uzman baristalar müşteriler­le özel olarak ilgileniyor, tek orijinli çekirdekler ve özel demleme tekniklerinden istenilen seçilebiliyor. Öğ­renci yoğunluğu olan, beyaz yakalıla­rın kolay ulaşabildiği, turizm potansi­yeli olan iller hedefleniyor.

Yatırım bedeli şube metrekare ölçülerine göre değişiyor. Ortalama 150 bin TL ile 400 bin TL anısında bir yatırım bedeli bulunuyor.

Franchise veren kahveciler

Kahve Limanı, 2014 yılında İs­tanbul’da faaliyete başlayan yeni ne­sil zincirler arasında yer alıyor. Bu­gün beş şube ile hizmet veriyor. Kahve Limanı Yönetim Kurulu Baş­kanı Kemal Kitapçı, konsept uygula­malarının yaklaşık 100 m2’lik bir şu­be için 100 bin TL, 150 m2’lik şube­ler için 500 bin TL civarında olduğu­nu söylüyor. 100 m2’lik bir şubenin aylık ciro hedefi 90 bin TL. 150 m2 çalışma alanı bulunan bir şubenin ise 120 bin TL olarak ifade ediliyor.

2015 yılında Antalya’da ilk şubesi­ni açan 1983Beyoğlu Çikolata & Kahve Antalya. Muğla ve Mersin de ol­mak üzere toplam üç şube ile hizmet veriyor. Marka, Türkiye geneline franchise veriyor. Firma sahibi Sedat Şahin, bir şubenin 300 bin TL yatırım­la açılabileceğini belirtiyor. Şubeler için aylık 80 bin ile 150 bin TL arasın­da ciro hedefinin bulunduğunu söyleyen Şahin, işinin başında durabile­cek ve sahiplenecek girişimcilerle ça­lışmayı tercih ettiklerini sözlerine ek­liyor.

 

Kaynak:Ekonomist

Önceki Yazı

Starbucks'a kendi evinde sürpriz

Sonraki Yazı

New York'ta kahve içerken bilmeniz gereken 6 madde

error: © 2021 Kahvve.com