Türkiye’de kahve çayın yerine geçti

28/07/2017

Türkiye’de kahve tüketiminde önemli bir artış yaşanıyor. Artık kahve çayın yerine geçmeye başladı.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, Türkiye’de son 10 yılda kahve tüketiminin üç kat arttığını belirterek, çayın yerini hızla kahvenin almaya başladığını söyledi.

Türkiye’nin çay üretim miktarı bakımından dünyada beşinci sırada yer aldığını da belirten Gülçubuk, şunları dedi:

“Dünyada çay tüketimi kahveye ve diğer içeceklere oranla çok yavaş şekilde artıyor. Bunda tüketicinin damak alışkanlıklarının değişmesinin de etkisi olduğunu düşünüyorum. Yapılan araştırmalar, Türkiye’de çayın yerini hızla kahvenin almaya başladığını gösteriyor. 10 yıl önce kişi başına Türkiye’de ortalama çekirdekli kahve tüketimi 200 gram iken şu anda 550 gram. Gelecek 10 yıl içinde ise 1,5 kilograma kadar çıkacak. 10 yılda kahve tüketimi yaklaşık 3 kat artış gösterdi. Türkiye’de her 100 kişiden en az yüzde 75’i kahve tüketiyor. Son 10 yılda Türkiye’de çay tüketimi ise kişi başına sadece 12 gram arttı. Demek ki bizim de tüketim alışkanlıklarımız değişiyor.”

Türkiye’de kahve

Türkiye'de kahve

“Biz kahveyi çayın yerine koyduğumuz sürece çay alanları giderek daralacak ve çay ticaretinde sorunlar çıkacak” diyen Gülçubuk, “Bunun için önlem alınması gerekiyor. Hazır kahveler Türkiye’de ikisi, üçü bir arada adı altında satılıyor. Fındığımızı kahveye katıp bize içirtiyorlar. Bu konu üzerine çayda karar vericilerin biraz düşünmesi lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Gülçubuk, çay satın alan ülkeler için ürünün rengi ve kokusunun çok önemli olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“İngiltere yılda 300 bin ton çay ithal ediyor, Türkiye’den aldığı çay miktarı ise 10 bin tonun altında kalıyor. İhraç ettiğimiz çayın birinci sınıf kalitede olduğuna dikkat etmeliyiz. Eğer, ‘çayımız organik mi’ diye dikkat edersek dünya ticaretinde daha fazla yer alabiliriz. Dünyada hızla yeşil çaya doğru yönelme var. Önümüzdeki yıllarda siyah çay üretimi ve tüketiminin yüzde 10 artacağı öngörülürken yeşil çayda bu rakamın yüzde 200-250’yi bulacağı tahmin ediliyor. Dolayısıyla biz de bu veriler ışığında hareket etmeliyiz. Dünyada yeşil çay üreten ülkelerin ihracat rakamları, siyah çay üreten ülkelerin ihracat rakamlarının yaklaşık altı katına çıktı. Bizim de buna doğru hızla yönelmemiz lazım. Politikalarımızı, üretimimizi buna yönlendirmemiz gerekiyor.”

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

bol köpüklü
Önceki Yazı

Türk kahvesinin standardı olacak

Sonraki Yazı

Türkiye’den Maya yerlisi kahve çiftçilerine destek

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?