Türkiye’de kahve yetişir mi?

Soru: Türkiye’de kahve yetişir mi?

Cevap: Türkiye’de kahve bitkisi yetiştirilmez.

Türkiye’de kahve yetişir mi?

“Türk kahvesi” deyimi dünya literatürüne geçmiştir; ancak ünlenen kahve bitkisi değil, kahvenin yapılış şeklidir.

Çünkü Türkiye’nin iklim koşulları kahve üretimine uygun değildir. Türkiye’de kahve yetişir mi sorusunun cevabı hayır yetişmez. Kahve çekirdeklerinin elde edildiği kahve ağacı, narin bir bitki olup her ortamda yetişemez. Türkiye’nin bulunduğu iklim kuşağı, kahve üretimi için uygun koşullar sunmadığından kahve Türkiye’de yetiştirilemez.

Türkiye’de Kahve Nerede Yetişir?

Sadece deneme maksatlı olarak bazı bölgelerde arabica türü kahve ağacı dikimleri yapılmıştır. Bu deneme üretimlerinde kısmen olumlu bazı neticeler elde edilmiş olsa da, ticari olarak anlam ifade edecek hacimde Türkiye’de kahve tarımı yoktur.

Türkiye’de kahve tüketimi çok uzun bir geçmişe sahip olsa da ne yazık ki kahve yetiştiriciliği ticari olarak yapılmamaktadır. Deneme amaçlı olarak kahve yetişen bölgeler ise ağırlıklı olarak Mersin ve Anamur‘dur.

Türk kahvesinin adı nereden gelir?

Türkiye'de Kahve Yetişir Mi?
Türkiye’de kahve yetişir mi?

Peki “Türk kahvesi” deyimi nereden gelmektedir? Bilindiği gibi Osmanlı İmparatorluğu döneminde Suudi Arabistan, Yemen, Mısır gibi kahve yetiştirilen ülkeler devletin sınırları içerisinde bulunuyordu. İşte o dönemde adı geçen yerlerden getirilen kahve çekirdeklerine bağlı olarak kahve yapımı giderek ün kazanmış ve bu literatüre “Türk Kahvesi” olarak geçmiştir. Yani kısacası ünlü olan kahve bitkisi değil, kahvenin yapılış şeklidir.

Türkiye’de kahve yetişir mi?

Önceki Yazı

Dünya genelinde günde 2,25 milyar fincan kahve içiyoruz

Sonraki Yazı

Kahvenin Faydaları: Teşekkürler ChatGPT!

Kahverengi Yazılar son yazılar

Bir Kahve Bir Kitap

İstanbul'un kuytu bir köşesinde, sessiz bir kafenin keyif veren ortamında bir kitabın ilk sayfalarını çevirirken bunları…

error: © 2021 Kahvve.com