Türkiye’de neden kahve yetiştirilemez?

Türkiye'nin iklim koşulları kahve üretimine uygun değildir. Türkiye'de kahve yetişir mi sorusunun cevabı "hayır"dır.
03/12/2023

Geçtiğimiz günlerde Anadolu Ajansı Türkiye’de kahve ağacı yetiştirileceğinin haberini verdi. Habere göre Antalya Valiliği himayesinde yürütülecek kahve ağacı projesi için ilgili kurumlar arasında iş birliği protokolü imzalanmış.

Yıllardır haberi yapılan bu konunun uygulanabilmesi mümkün değil. Geçmişte defalarca denendi başarıya ulaşılamadı. Bugünlerde tekrar deneniyor fakat başarı ihtimali yok. Neden mi? Açıklayalım…

Türkiye’nin iklim koşulları kahve üretimine uygun değildir. Türkiye’de kahve yetişir mi sorusunun cevabı “hayır”dır.

Kahve çekirdeklerinin elde edildiği kahve ağacı, narin bir bitki olup her ortamda yetişemez. Türkiye’nin bulunduğu iklim kuşağı, kahve üretimi için uygun koşullar sunmadığından kahve Türkiye’de yetiştirilemez.

Kahve ağacı belirli bir yükseklikte yetişir ve bol yağış alan iklimler için uygundur. Geçmişte kahve üretimi konusunda defalarca atılan adımlar başarılı olmadı. Deneme amacıyla bazı bölgelerde arabica türü kahve ağacı dikimleri yapıldı. Bu deneme üretimlerinde kısmen olumlu bazı neticeler elde edilmiş olsa da, ticari olarak anlam ifade edecek hacimde Türkiye’de kahve tarımı yapılamadı.

Deneme amaçlı olarak kahve ağacı yetiştililmeye çalışılan bölgeler Mersin ve Anamur’du. Ancak bu denemelerin tamamı başarısızlıkla sonuçlandı.

Anadolu Ajansı’nın bu haberini bazı haber siteleri müjdeli haber yorumuyla duyursa da ne yazık ki gerçekle ilgisi olmayan bir durum.

Zaten haberde Antalya Valisi Münir Karaloğlu’da bu durumu anlatıyor. Daha önce kahve ağacı yetiştirilmeye çalışıldığını ancak başarı sağlanamadığını belirten Karaloğlu, “1950’li yıllarda iklim ve sera teknolojilerinin çok iyi olmamasından dolayı kahve yetiştirilememiştir. Şimdi ise iklim değişikliğindeki faktörleri de dikkate alarak artık Gazipaşa’da, Alanya’da, Manavgat’ta açık alanlarda ve seralarda bunu yetiştirebileceğimiz bir noktaya geldik.” diyor.

Tüketimin bu kadar yüksek olduğu bir ülkede kahve üretimi yapılabilmesi elbette sevindirici bir haber olurdu ancak bu haber ne yazık ki gerçeklerden bir hayli uzak.

Türkiye’de kahve yetişir mi?

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?