Türkiye’nin kahve haritası

4 dakikalık okuma
Türkiye’nin nitelikli kahve haritasını hazırladık!

Türkiye’nin kahve yıldızı her geçen gün parlıyor. Kaliteli kahveye ulaşmamız artık eskisi kadar zor değil. Üçüncü nesil kahveciler başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde sık sık karşımıza çıkmaya başladı. Her biri farklı bir tasarımla müşterilerine “merhaba” diyor. Farklı kavurma tekniklerini, yine farklı demleme yöntemleriyle birleştiriyorlar. Sonuçta ortaya birbirinden farklı lezzette kahveler çıkıyor. Bu kahveciler bizi Nescafe içmekten kurtarıyor, Starbucks’ın egemenliğini az da olsa kırıyor.

Türkiye'nin kahve haritası 3

Peki nedir bu “Üçüncü nesil kahve akımı”?

Ücüncü nesil kahve akımını iyi anlayabilmek için önce birinci ve ikinci nesil kahve akımı nedir ona bakalım…

Birinci dalga kahvecilik, I. Dünya Savaşı’nı takip eden yıllarda Nescafe ile başlıyor. Sadece ticari amaçlı olan bu akımdan sonra kahvenin içine biraz daha sanat giriyor ve Starbucks ikinci dalga olarak hayatımıza giriş yapıyor. Kahvenin yöresine, kavurma tekniklerine ilginin gittikçe artmasıyla içtiğimiz kahveler de giderek kaliteli bir hale geliyor. 1990’lı yıllarda üçüncü dalga olan ‘nitelikli kahve’nin sinyalleri veriliyor. Trish Skeie adlı ünlü baristanın 2002’de yazdığı makalede 3. nesil kahve kavramı günlük hayatımıza giriyor.

20

İlk sinyallerini 2002’de veren bu dalga Türkiye’ye ancak 2011 yılının sonlarına doğru uğradı. Uğramasıyla tüm İstanbul’a yayılması da bir oldu. MOC, Kronotrop, Coffeetopia ve Petra Roasting gibi İstanbul’un yıldızları Türkiye’de yükselen Üçüncü nesil kahve akımının da öncülerinden.

Artık kahve kültürü çok değişti malum. Nitelikli kahve nedir, tadı nasıldır bunun farkına varan kahve severler kahve seçiminde çok titiz davranıyorlar. Sizin için İstanbul’da nitelikli kahve içebileceğiniz birkaç mekan önerisi buldum. Belki sizin de içlerinde tavsiye edecekleriniz vardır. Ya da bambaşka mekanlar önerirsiniz.

Kahve haritası nedir? Ne işinize yarar?

Türkiye'nin kahve haritası 2 

Türkiye’nin kahve haritasında kaliteli kahvecilerin adreslerini bulabilirsiniz. İstanbul başta olmak üzere, Ankara, İzmir ve Eskişehir’deki kahvecileri de haritamıza ekledik. Kahve haritasını her geçen gün daha da genişleteceğiz. Sizlerden gelen önerileri de dikkate alıp kaliteli kahvecilerin adreslerini yayınlamaya devam edeceğiz.

Türkiye'nin kahve haritası 4

Kahve haritasının gelişmesinde siz de katkıda bulunabilirsiniz. Listede yer almasını istediğiniz kahvecileri bize bildirebilirsiniz. Bunun için kahve haritasının üstünde yer alan “Önerim Var!” linkine tıklamanız yeterli. Burada vereceğiniz bilgiler kahvve.com editörlerince incelendikten sonra haritamızda yeini alacak. Haritada bulunan kafeler hakkında yapacağınız yorumlar bizim çiçin çok önemli. Bu yorumlar doğrultusunda okurlarımıza daha detaylı ve doğru bilgiler aktarabileceğiz.

 

Tek gündemimiz var: Kahve!
Önceki Yazı

Uğramadan geçilmeyecek 10 butik kahveci

Sonraki Yazı

İstanbul'da kahve eşliğinde kitap keyfi "Kitap Kafe"

error: © 2021 Kahvve.com