Uçaklarda içtiğimiz kahvenin tadı neden kötüdür?

Kahve sözkonusu olunca tartışmaya açık çok konu var. Demleme yöntemi, içme şekli, şekeri, sütü… Ancak her kahve tiryakisinin hemfikir olduğu bir konu var. O da uçaklarda verilen kahvenin düşük kalitesi.

Uçaklarda içtiğimiz kahvenin tadı neden çok kötüdür?

Bu sorunun tek bir yanıtı yok. Birbiriyle bağlantılı pekçok konudan oluşuyor.

Düşük kaliteli kahve çekirdeği

Tek başına etkili olmasa da uçaklarda servis edilen kahvelerin berbat tadını oluşturan en önemli neden bayat kahve çekirdeği. Uçaklarda servis için hazırlanan kavrulmuş kahvelerin ne zamandan beri servis edilmeyi beklediğini hiçbirimiz bilmiyoruz. Sonuçta bayat kahve çekirdekleriyle yapılan kahvenin de tadı kötü oluyor.

Bazı havayolları müşterilerinin kalbini kazanmaya çalıştı

Aslında bazı havayolu şirketleri müşterilerine verdiği önemi kanıtlamak için servis ettikleri kahvenin kalitesini arttırmayı denedi. ABD iç hatlar uçuşlarında bir süre önce “kaliteli kahve” sloganıyla başlayan pazarlama taktikleri var.

Pacific Northwest,  Alaska Airlines ve Delta havayolları müşterilerine Starbucks marka kahve sunuyor. United Airlines, Hawaii Kona kahvesiyle müşterilerinin gönlünü kazanmaya çalışıyor. Uluslararası uçuşlarda da kahve sunumunda yenilikler var. Air Asiana, Chemex demleme yöntemiyle hazırlanan kahve ikramına başladı.

Su en önemli etkenlerden biri

Markası ya da demleme yöntemi ne olursa olsun uçaklarda içtiğimiz kahvenin tadı yine buruk, yine kötü. Konunun uzmanları da bunun nedenlerini araştırmış. Elde ettikleri veriler bir hayli ilginç. Yapılan testlerde uçaklarda kullanılan suların yüzde 12’sinde koliform bulunmuş. Yani suyun tadını bozan bu bakteriler… Kabin ekibi ve diğer personelin uçuşlarda kahve ve çay içmeme nedeni de bu olabilir mi?

Öneriler

Sonuçta uçakta kahve içecekseniz bunun kötü bir tada sahip kahve olabileceğini önceden kabul etmeniz gerekiyor. Portatif kahve makinelerini bazı uçuşlarda kullanmak yasak. Bu yüzden uçakta kendi kahvenizi demlemeyi unutun. Bunu yerine kafein ihtiyacınızı gidermek için bol bol çikolata ya da içinde kafein olan yiyecekler kullanabilirsiniz.

Uzun mesafeli uçuşlarda ise soğuk demleme yöntemini deneyebilirsiniz. Öğütülmüş kahvelerinizi bir filtrede bekletip soğuk demleme metodunu uygulayabilirsiniz. Ancak en iyi yöntem uçaklarda kahve içmemek. Kahvenizi uçuş öncesi ya da sonrasına bırakabilir, havaalanlarındaki iyi kahve yapan mağazalara uğrayabilirsiniz.

 

Önceki Yazı

Damarlarınızı kahveyle temizleyin

Sonraki Yazı

Kahve içerek kilo verebilirsiniz

Lezzet son yazılar

Küba kahvesi eşliğinde Havana

Küba kahvesi ya da orjinal adıyla Café Cubano… Küba’nın ve Kübalıların vazgeçemeyeceği kahveleri olan Café Cubano, Küba’yı ziyaret eden…

error: © 2021 Kahvve.com