Uzayda fare dönemi başladı

06/04/2016

Uzayda insandan sonra uzayda fare… 20 adet fare, 8 Nisan’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek. Fareler üzerinde uygulanacak deneyin, Mars’a yolculuk gibi uzun uzay görevlerinin insan vücudu üzerindeki etkileri hakkında ipuçları vermesi bekleniyor.

8 Nisan’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek Dragon kargo aracında 20 adet fare de yer alacak. Verilen ilaçlarla, yerçekiminin olmadığı ortamlardaki kas kütlesi ve kemik yoğunluğundaki azalmanın önüne geçilmeye çalışılacak. Eğer ilaçlar başarılı olursa, insanlarda denenebilecek.

Uzayda fare nereye gider?

Uzayda fare dönemi başladı 1

Yerçekiminin olmadığı ortamlarda kas kütlesi ve kemik yoğunluğu azalıyor. Bu deneyin Mars’a yolculuk gibi uzun uzay görevlerinin insan vücudu üzerindeki etkileri hakkında ipuçları vermesi bekleniyor. Ayrıca araştırma, ALS gibi kas ve kemik hastalıklarına çözüm konusunda da yardımcı olabilir.

Mars yolculuğu deneyi için geçen sene Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen Scott Kelly ve Mikhail Kornienko, 2 Mart’ta Türkiye saatiyle 06.30’da Soyuz kapsülü ile Kazakistan’a inmişti. 340 gün boyunca uzayda kalan Scott Kelly’nin uzayda geçirdiği değişimler, Dünya’daki ikiz kardeşi Mark ile karşılaştırılıyor.
İkizi gibi astronot olan Mark Kelly, bir başka yazarla birlikte yazdığı Mousetronaut (Faretronot) karakterinin yer aldığı çocuk kitaplarıyla da biliniyor.

Ancak deneyde kullanılan farelerin kaderi, Kelly’nin gülümseyen başkarakterininkinden farklı olacak. Öldürülecek farelerin doku örnekleri Dünya’da incelenecek.

 

Mousetronot, uzayda fare, Faretronot,Mars’a yolculuk

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com