Top mermilerinden kahve değirmeni

2 dakikalık okuma

Osmanlıların Yemen Savaşı’nda kullandığı top mermileri, yaklaşık bir asır sonra Gaziantep’e kahve değirmeni olarak döndü.

Gaziantep’te antikacılık yapan Hanifi Özaslan, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak kente gelen bir Suriyeli’den satın aldığı top mermisinin Osmanlı zamanından kalma olduğunu ve Yemen savaşında kullanıldığını söyledi. Özaslan, top mermilerinin Yemen’deki bakır ustaları tarafından işlenerek kahve değirmeni haline getirildiğini belirtti. 25 yıldır antikacılık yaptığını ifade eden Hanifi Özaslan, Suriyeli bir sığınmacıdan aldığı top mermisinin Yemen Savaşı’nda kullanıldığını kaydederek şöyle konuştu:

“Bu kahve değirmeni Osmanlı top mermilerinden yapılmıştır. Birinci dünya savaşında Yemen’de Osmanlı’nın çıkış döneminde kalan top mermileri boş kovanlarından yapılmıştır. Yapımı Yemen’dir. Zamanla Suriye’ye gelmiş, Suriye’de kullanılmıştır, oradan da Türkiye’ye geçti. Türkiye’de ilginç olduğundan dolayı ben aldım dükkanımda sergilemekteyim. Bunu da Yemenliler o dönemde değerlendirmişler kahve değirmeni yapmışlar, süs eşyaları yapmışlar. Bu ata ecdadımızın malı, ata ecdadına dönmüş oluyor.”

Özaslan, ayrıca 1 metre boyunda ve 35 santimetre çapında 5 parçadan oluşan kahve değirmeninin el gücüyle çalıştığını ve 5 kilo kahve aldığını kaydetti. Özaslan’ın antika dükkanında sergilenen top mermisinden yapılma üzerinde Arapça ve Osmanlıca yazılar bulunan top mermisine ayrıca savaş sahneleri ve kahve ağaçlarının resmedildiği görüldü.

Özaslan, kendisine getirilen kahve değirmenine dönen 2 merminin birini 2 bin 500 liraya sattığını, ikincisi için de alıcı beklediğini sözlerine ekledi.

Önceki Yazı

Kurtuluş Savaşı'na giden yıllarda Şişli'deki ev

Sonraki Yazı

İstanbul kahve için buluşma noktası

error: © 2021 Kahvve.com