Frappe nedir, ne değildir?

Frappe köpüklü olması için karıştırılan buzlu kahve içeceğini oluşturmaktadır. İçecek buz küpleri ile dolu uzun bir bardakta servis edilir ve pipetle içilir.

Frappe ne içermektedir?

Sadece instant (hazır) kahve ve su. Şeker ve süt istediğniz tada göre eklenir. Sütün taze olması gerekiyor (süt tozu köpüğü çözmektedir).

Neler Frappe değildir?

İnstant (hazır) olmayan kahve, dondurmalı kahve, çikolatalı kahve, kremalı kahve, uzo ile karıştrılmış kahve maden suyu ile karıştırılmış kahve v.b. Eğer sıradan bir kahve fincanında servis edilir ise frappe olmaktan çıkıyor.

Frappe’nin hazırlanması için kurallar var mıdır?

Tabii ki..Frappe çabuk içilen espresso değildir, oldukça uzun bir dönem içilmesi için hazırlanmaktadır (bazı insanlar saatlarla içmektedirler). Bunun için buz küpleri ve ve pipet gerekmektedir: Köpük ve buzun karıştırılması ile frappe uzun zaman taze tutulmaktadır. Dolayısıyla, acele etmeyin, arkadaşlarla randevuyu hazırlayın, elinize tavlayı alın ve keyfini çıkarın!

Önemli: Hiçbir zaman frappe ile şerefe yapmayın – bu şansızlığı getirmektedirJ.

Frappe içeceği nasıl icat edilmiş?

Tesadüfen. 1957 yılında Selanik Uluslararası Fuarı (HELLEXPO) döneminde. İçeceki Nestle (Yunan piyasasında ilk hazır kahveyi tanıtan şirket) temsilcisi Dimitris Vakondios icat etmektedir. Fuar süresince yeni bir buzlu çikolata içeceği hazırılamak için şirket, kokteyl çalkalayıcısının nasıl kullanılacağını gösteriyormuş. Satıcı kahve istiyormuş ancak yanında sıcak suyu yokmuş, dolayısıyla elinde var olan malzemeleri kullanmış….gerisi hikaye!

Frappe fransızça dilinde “karıştırılmış” anlamına gelmektedir ismi ise yine tesadüfen kahve içermeyen bir fransız içeceğinden esinlenerek seçilmiştir. Birkaç yıl sonra Vakondios şunları söyledi: “Ben hala küçük bir deneyin, Yunanistan’da en popüler içeceğin keşfine nasıl yol açtığını anlamış değilim!”. Bir gerçek var ki, içeceğin patentini alsaydı şimdi bir milyerder olacaktı.

Yunan pop kültürü ile frappe arasındaki bağlantı nedir?

1960 yılların tanınmış komedilerinde oyuncular genellikle romantik toplantılarda Frappe içiyorlarmış.

Günümüzde (televizyon komedilerinde), frappe çoğu zaman saatlarca çeştili konular üzerinde sohbet eden, hiçbir şey çalışmayan ve alaycı klişe karakterlerle özdeşleşmiştir.

Tabii ki frappe kelimesi argo olarak da kullanılmaktadır. İçeceği isteme durumlarının yanı sıra klişe karakterlerdeki gibi davranan insanlar için de kullanılmaktadır.

Frappe’yi nerede bulabiliriz?

Yunanistanda’ki tursitler sözkonusu içeceği çabuk keşfetti ve sevdiler. Birçoğu kendi şehirlerinde tanıtarak tadını adapte ettiler (soru no: 3 bakın) ancak ismi her yerde aynı kaldı.

Frappe’nin Belarus, Lübnan, Kamboçya, Malezya ve Kenya gibi uzak ülkelerde de kullanıldığı bilgileri var. Diğer alışılmadık yerler arasında Norveç’in Oslo şehrindeki Edward Munch Müzesi, İspanya’nın Bilbao Universitesi kafeteryasında, ve Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen bir hip-hop festivali yer almaktadır. Ayrıca frappe’yi yunanlıların yoğunlukla yaşadıkları şehirlerde (Chicago, New York, Melbourne, Toronto, Budapeşte, Brüksel, Londra ve Almanya genelindeki birçok ilde) bulmanız mümkün. Ayrıca Frappe’yi çok sayıda turist Yunan tarafından düzenli olarak ziyaret edilen yerlerde de bulabilirsiniz.

Ancak Selanik her zaman Frappe’nin merkezi olmuş ve olmaya devem edecektir.

Frappe’yi kendiniz nasıl yapabilirsiniz?

İki temel malzeme gerekmektedir. İnstant (hazır) kahve ( en kötü kaliteden, sözkonu pahalı markalar veya sağlıklı versiyonları sözkonusu olamaz) ve kokteyller için elektrikli karıştırıcı (yoğun köpük yapmaktadır).

1: Bardağa biraz su ekleyin.

2: İstediğiniz kahve miktarını ( ve şeker ise isteğinize göre) bardağa ilave edin. Örneğin orta frappe için iki dolu kaşık kahve ve iki dolu kaşık şeker gerekmektedir.

3: Karıştırıcıyı bardağa koyun ve köpüğün oluşumuna göre aşağıdan yukarı doğru karıştırın.

4: Ardından bardağı su ( yada süt, isteğinize göre) ve edebildiğini kadar küp buzlar ekleyin. Bardağa pipet koyun ve servis edin.

Tadını çıkarın!!! (şerefe yapmadan:)

Sophia Nikolou

Önceki Yazı

Sert kahve neden sert?

Sonraki Yazı

Kahve lekesi kağıtla birleşince…

Haber son yazılar

Kenya Kahve Rehberi

Kenya kahve rehberi ile Kenya Kahvesi hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Kahvve.com okurları için özel olarak…

Kahvehane ahalisinin derdi bitmez

Sait Faik Abasıyanık, 1948 tarihli Yedigün dergisinde İstanbul kahvehanelerinden şöyle bahseder: “…Soğuk, temiz, beyaz mermerli, ince…

Kahire’nin kahveleri

İngiliz gazeteci – foto muhabiri Stuart Freedman’ın Kahire’ye yaptığı yolculuktan geriye harike fotoğraflar kaldı. Kahvenin Mısır halkının…

Kahvenin göze faydaları

Portekiz’deki Coimbra Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir araştırma, düzenli olarak her gün bir fincan kahve içmenin göz sağlığını…

error: © 2021 Kahvve.com