Günde 50 fincan kahve içilir mi?

1982-1993 arasında İngiliz kraliyet ailesi için çalışan şef Darren McGrady, geçen ay ailenin beslenme alışkanlıkları hakkında açıklamalarda bulundu.

McGrady’nin verdiği ilginç bilgilerden biri de kahve konusundaydı. Bazı ünlülerin kahve alışkanlıklarını anlatan McGrady, Fransız yazar Honore de Balzac’ın günde 50 fincan kahve tükettiğini hatırlattı.

Balzac, 1830’da “Kahve hayatımda büyük bir güç” diye yazmış. Ünlü yazar öğlen 13.00’te uyanıyor, sabaha karşı 04.00’e kadar yazı yazıyordu. Sadece 90 dakika kestirme molası veriyordu. Tabii o kadar saat ayakta kalabilmek için de günde 50 fincan kahve içiyordu.

Aşırı kahve içme alışkanlığıyla tanınan bir başka ünlü de ABD’li yönetmen David Lynch. İlk kez kahveyle üç yaşındayken tanışan Lynch’in bir dönem günde 20 fincan kahve içtiği oldu. Sonra bu sayıyı 10’a indirdi. Lynch iyi bir kahveyi şöyle tarif ediyor: “İyi bir kahvenin tadında acılık olmaz. İçimi yumuşaktır ve zengin bir aromaya sahip olmalıdır. Espresso’mu sütle içerim. Latte ya da cappuccino gibi. Ama espresso’nun altın rengi köpüğü olmalı.”

error: © 2021 Kahvve.com