Kahve bağımlılığınız genlerinizle mi ilgili?

kahve uykusu

Gün içinde fazla kahve tükettiğinizde sizi olumsuz etkiliyorsa, bunun nedeni genlerimiz olabilir. Yakın zamanda kahve tüketimi ile ilgili yeni bir gen keşfeden araştırmacılara göre, bu sıcak, büyülü içeceğe olan ilginiz gen haritanız ile ilgili olabilir.

Araştırmacılar, İtalya ve Hollanda‘da tüm genomu inceleyen ortak bir çalışma yaptı ve PDSS2 geninin kafein tüketimi ile ilişkisini ortaya çıkardı.Bu geni taşıyanlar, taşımayanlara göre daha az kahve içiyor. Araştırmacıların teorisine göre bu geni taşıyanlar kafeini daha yavaş metabolize ediyor olabilir, bu sebeple de etkisini hissetmek için litrelerce içmeye gerek duymuyorlar.

Çalışmanın yazarı Nicola Pirastu, TIME’ye verdiği röportajda şunları aktardı: “Kahve, belli bir dereceye kadar, sizi bazı hastalıklardan koruyabilir ve bazılarına yatkın hale getirebilir. Bu konu biraz tartışmalı. Bu yüzden bu güdümüzü ve yiyecek seçimlerini nasıl yaptığımızı anlamak çok önemli.”Kahvenin kardiyovasküler hastalıklara, hipertansiyona, alzaymır ve parkinson hastalıklarına, tip 2 diyabete, bazı kanser tiplerine ve işitme bozukluklarına karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor.

Önceki Yazı

Kahve o hastalığın da dermanı

Sonraki Yazı

Dünya kahveleri bu videoda

Haber son yazılar

Önce kahve sonra spor

Önce kahve sonra spor. İngiliz bilim insanları, bir bardak kahvenin performansı artırdığını ortaya koydu.…

Kahve Ömrü Uzatıyor mu?

Uzmanlar bu soruya yanıt arıyor: Kahve ömrü uzatır mı? Çok yaşamak için ne yapmalıyım diyenlere bilimsel…

Kahve sen çok yaşa !

Kahve araştırmalarına bir yenisi daha eklendi. ABD’de yapılan bir araştırmada, kahvenin kalp damar hastalıkları, tip 2…

error: © 2021 Kahvve.com