Das undatierte Archivbild zeigt ein Porträt der am 31. Januar 1873 in Dresden als Tochter eines Verlagsbuchhändlers geborenen Amalie Auguste Melitta Bentz neben ihrer Erfindung aus dem Jahr 1908. Mit 35 Jahren erfand die Hausfrau und Mutter Melitta Bentz den Kaffeefilter. Am 20. Juni 1908 erteilte ihr das Kaiserliche Patentamt zu Berlin Gebrauchsmusterschutz für einen mit "Filtrierpapier" arbeitenden "Kaffeefilter mit auf der Unterseite gewölbtem Boden sowie mit schräg gerichteten Durchflusslöchern". Ursprung war zunächst ein Löschblatt aus dem Schulheft ihres Sohnes Willy auf dem Boden einer durchlöcherten Blechdose. Foto: Melitta Archiv dpa/lsn (zu dpa-Korr.-Bericht "Dresdnerin schrieb Kaffeegeschichte - 100 Jahre Kaffeefilter" vom 27.02.2008) +++(c) dpa - Report+++

Kahve filtresine hayat veren kadın: Melitta Bentz

18/06/2024
Kahve filtresine adını verdi

İlk kahve filtresini Almanya’nın Leipzig kentinde yaşayan Melitta Bentz icat etti.

Melitta Bentz, 35 yaşında iki çocuk annesi bir ev kadınıydı. Kahve içmeyi çok seviyordu. Ancak fincanın dibinde biriken siyah kahverengi renkli telveler onu rahatsız ediyordu.

Bir gün pirinç bir kabın altına çekiç ve ince bir çivi ile birkaç delik açtı ve kabın içine büyük oğlunun okul defterinden kopardığı sayfayı huni şeklinde kıvırarak yerleştirdi.

“Kahve demliğindeki kahve telvesini temizlemekten sıkılan Melitta Bentz adlı Alman kadın 1908 yılında, henüz daha 35 yaşındayken dünyanın ilk kahve filtresini icat etti. Bulduğu fikrin patentini alan Bentz 73 Pfennig sermayeyle kendi firmasını kurdu. Firmayı bugün Melitta Bentz’in torunları yönetiyor ve uluslararası çapta bir şirket haline gelen Melitta tam 3300 kişi istihdam ediyor.”

Kahveyi kaba boşattıktan sonra üstüne sıcak suyu döktü. Uygulama başarılı olmuş telvesiz kahvesine kavuşmuştu. Melitta’nın birkaç arkadaşı da buluşu denedi onlar da memnun kaldılar. Başlangıçta kullandığı kâğıt, kahveyi çok uzun sürede süzdüğü için Bentz, kahveyi daha kolay süzebilecek bir kâğıt arayışına girdi.

Bir süre sonra bunu da başardı. Melitta Bentz, 1908 tarihinde Berlin’de İmparatorluk Patent Dairesi’nden buluşunun patent hakkını aldı. Fakat bununla yetinmedi. Birkaç ay sonra evlerinin bir odasında kahve filtreleri üreten küçük bir imalathane kurdular, imalathane büyütülerek fabrikaya, o da fabrikalar zincirine dönüştü.

Melitta Bentz 29 Temmuz 1950’de 77 yaşında yaşama gözlerini kapadığında, uluslararası planda üretim yapan dev bir şirketin sahibiydi.

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?