kahve telvesi

Kahve telvesi çöpe atılmayacak kadar değerli

09/07/2024

Kahve telvesinin temizleyici, koruyucu ve koku giderici olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Evet kahve telvesi fal dışında farklı alanlarda da kullanılabiliyor! İşte telvenin faklı kullanım şekilleri:

1- Sardunya, açelya ya da kamelya gibi asitli toprak seven çiçekler, kahveyi çok sever. Telve hem toprağı besliyor, hem de çayın aksine sinekleri, böcekleri, hatta salyangoz ve kargaları bitkilerden uzak tutuyor.

2- Tencerede yanan yemeğe üzülmeyin. Tencereyi, temizlemek için en kolay yöntem onu mutfak fırçasının ucu ya da süngerinin yüzeyine sürdüğünüz telveyle ovalayın.

3- Kaynamış suyun içine telveyi ve karbonatı atın, tıkanan giderlere dökün. Kimyasal çözümler kadar olmasa da epey etkili bir yöntem.

4- Telveyi gazete kağıdına yayın, güneş veya sıcak bir köşede kurutun. Sonra bir çay altlığı ya da kaseye aktarıp, buzdolabının köşesine yerleştirin. O ekşi kokuyu karbonattan daha iyi emiyor.

5- Soğan, sarımsak kokusunu gidermek için ellerinizi telveyle ovuşturup yıkayın. Hem yüzeyde kalan yağ sayesinde nemlendirici etkisi de oluyor.

6- Köpeğinizi yıkarken şampuanına telve ekleyin. Böylece hem pireleri ölecek, hem de tüyleri pırıl pırıl parlayacak.
Hadi bakalım şimdi bir fincan kahveyle sabah keyfine devam. Afiyet olsun.

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?