Kahve telvesi çöpe atılmayacak kadar değerli

1 dk
kahve telvesi

Kahve telvesinin temizleyici, koruyucu ve koku giderici olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Evet kahve telvesi fal dışında farklı alanlarda da kullanılabiliyor! İşte telvenin faklı kullanım şekilleri:

1- Sardunya, açelya ya da kamelya gibi asitli toprak seven çiçekler, kahveyi çok sever. Telve hem toprağı besliyor, hem de çayın aksine sinekleri, böcekleri, hatta salyangoz ve kargaları bitkilerden uzak tutuyor.

2- Tencerede yanan yemeğe üzülmeyin. Tencereyi, temizlemek için en kolay yöntem onu mutfak fırçasının ucu ya da süngerinin yüzeyine sürdüğünüz telveyle ovalayın.

3- Kaynamış suyun içine telveyi ve karbonatı atın, tıkanan giderlere dökün. Kimyasal çözümler kadar olmasa da epey etkili bir yöntem.

4- Telveyi gazete kağıdına yayın, güneş veya sıcak bir köşede kurutun. Sonra bir çay altlığı ya da kaseye aktarıp, buzdolabının köşesine yerleştirin. O ekşi kokuyu karbonattan daha iyi emiyor.

5- Soğan, sarımsak kokusunu gidermek için ellerinizi telveyle ovuşturup yıkayın. Hem yüzeyde kalan yağ sayesinde nemlendirici etkisi de oluyor.

6- Köpeğinizi yıkarken şampuanına telve ekleyin. Böylece hem pireleri ölecek, hem de tüyleri pırıl pırıl parlayacak.
Hadi bakalım şimdi bir fincan kahveyle sabah keyfine devam. Afiyet olsun.

error: © 2020 Kahvve.com