Kahve Ömrü Uzatıyor mu?

Uzmanlar bu soruya yanıt arıyor: Kahve ömrü uzatır mı?

Çok yaşamak için ne yapmalıyım diyenlere bilimsel araştırmaların cevabı kahve için oldu!

Bu konuda yapılan araştırmalara bir yenisi daha eklendi. Amerikan Kalp Birliği’nin dergisi Circulation’da yer alan bilgiler son derece önemli. Amerika’nın Sesi’nden Matthew Hilburn’ün haberine göre kahve daha uzun bir yaşamın göstergelerinden biri.

Circulation dergisine göre, Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu’ndaki araştırmacılar bazı hastalıklar yüzünden ölümün günde üç ve beş bardak kahve içen kişilerde daha az görüleceğine inanıyor.

Çok yaşamak için ne yapmalıyım?

Araştırmacılar kafeinsiz kahvenin bile kardiovasküler ve nörolojik hastalıklar, tip 2 diyabet ve intihardan ölümü azalttığı sonucuna vardı.

Gıda bölümündeki birinci yazar olan doktora öğrencisi Ming Ding, “Kahvenin içindeki biyolojik aktif bileşikler ensülin rezistansını ve enflamasyonu azaltıyor. Bu, araştırmanın sonuçlarını açıklayabilir. Ama bu etkileri üreten biyolojik mekanizmaları incelemek için daha çok araştırma yapılmalı” diyor.

200 bin kişinin katıldığı büyük araştırma, üç ayrı inceleme grubundan alınan sonuçlara dayanıyor. Deneklerden her biri 30 yıl içindeki her dört yıl için kahve tüketim alışkanlıkları hakkında anket doldurdu.

Araştırmacılar araştırma sürecinde 19 bin 424 kadınla 12 bin 432 erkeğin “değişik sebeplerden” öldüğünü açıkladı.

Sonuçlar, ölçülü kahve içmenin, “kardiyovasküler kalp hastalığından, intihar, diyabetik ve Parkinson gibi nörolojik hastalıklardan ölüm riskinin azaldığını” gösteriyor.

Araştırmacılar, kahve içmekle kanser arasında bağlantı bulunmadığını söylüyor.

Uzmanlar, sigara ve alkol tüketimi, obezite, aktivite seviyeleri ve katılanların diyetlerini de dikkate aldı.

Besin ve epidomoloji profesörü ve ekip başkanı Frank Hu, “Bu araştırma ölçülü bir şekilde kahve tüketiminin hastalıklara bağlı ölüm riskini azaltıp sağlığa yararlı olduğunu gösteriyor. Bu sonuç da ‘ölçülü kahve tüketimi sağlıklı bir diyetin parçası olabilir’ inancını destekliyor” dedi.

Önceki Yazı

Seylan çayından önce Seylan kahvesi vardı

Sonraki Yazı

Önce kahve sonra spor

Haber son yazılar

Kenya Kahve Rehberi

Kenya kahve rehberi ile Kenya Kahvesi hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Kahvve.com okurları için özel olarak…

Kahvehane ahalisinin derdi bitmez

Sait Faik Abasıyanık, 1948 tarihli Yedigün dergisinde İstanbul kahvehanelerinden şöyle bahseder: “…Soğuk, temiz, beyaz mermerli, ince…

Kahire’nin kahveleri

İngiliz gazeteci – foto muhabiri Stuart Freedman’ın Kahire’ye yaptığı yolculuktan geriye harike fotoğraflar kaldı. Kahvenin Mısır halkının…

Kahvenin göze faydaları

Portekiz’deki Coimbra Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir araştırma, düzenli olarak her gün bir fincan kahve içmenin göz sağlığını…

error: © 2021 Kahvve.com