Kahve Ömrü Uzatıyor mu?

09/04/2024

Uzmanlar bu soruya yanıt arıyor: Kahve ömrü uzatır mı?

Çok yaşamak için ne yapmalıyım diyenlere bilimsel araştırmaların cevabı kahve için oldu!

Bu konuda yapılan araştırmalara bir yenisi daha eklendi. Amerikan Kalp Birliği’nin dergisi Circulation’da yer alan bilgiler son derece önemli. Amerika’nın Sesi’nden Matthew Hilburn’ün haberine göre kahve daha uzun bir yaşamın göstergelerinden biri.

Circulation dergisine göre, Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu’ndaki araştırmacılar bazı hastalıklar yüzünden ölümün günde üç ve beş bardak kahve içen kişilerde daha az görüleceğine inanıyor.

Çok yaşamak için ne yapmalıyım?

Araştırmacılar kafeinsiz kahvenin bile kardiovasküler ve nörolojik hastalıklar, tip 2 diyabet ve intihardan ölümü azalttığı sonucuna vardı.

Gıda bölümündeki birinci yazar olan doktora öğrencisi Ming Ding, “Kahvenin içindeki biyolojik aktif bileşikler ensülin rezistansını ve enflamasyonu azaltıyor. Bu, araştırmanın sonuçlarını açıklayabilir. Ama bu etkileri üreten biyolojik mekanizmaları incelemek için daha çok araştırma yapılmalı” diyor.

200 bin kişinin katıldığı büyük araştırma, üç ayrı inceleme grubundan alınan sonuçlara dayanıyor. Deneklerden her biri 30 yıl içindeki her dört yıl için kahve tüketim alışkanlıkları hakkında anket doldurdu.

Araştırmacılar araştırma sürecinde 19 bin 424 kadınla 12 bin 432 erkeğin “değişik sebeplerden” öldüğünü açıkladı.

Sonuçlar, ölçülü kahve içmenin, “kardiyovasküler kalp hastalığından, intihar, diyabetik ve Parkinson gibi nörolojik hastalıklardan ölüm riskinin azaldığını” gösteriyor.

Araştırmacılar, kahve içmekle kanser arasında bağlantı bulunmadığını söylüyor.

Uzmanlar, sigara ve alkol tüketimi, obezite, aktivite seviyeleri ve katılanların diyetlerini de dikkate aldı.

Besin ve epidomoloji profesörü ve ekip başkanı Frank Hu, “Bu araştırma ölçülü bir şekilde kahve tüketiminin hastalıklara bağlı ölüm riskini azaltıp sağlığa yararlı olduğunu gösteriyor. Bu sonuç da ‘ölçülü kahve tüketimi sağlıklı bir diyetin parçası olabilir’ inancını destekliyor” dedi.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?