Kahve için ama sporunuzu sakın ihmal etmeyin!

26/05/2022

Kahvenin insan sağlığına yararları hakkında pekçok yazı yazdık ve her seferinde şunu tekrarladık: Sadece kahve içerek sağlıklı kalacağınıza inanıyorsanız yanılıyorsunuz!

Kahvenin yanında spor şart. Bugünkü yazımızda kahve tutkunlarına fit kalmalarını sağlayacak spor çeşitlerini hazırladık.

İşte 2016’nın fitness trendleri:

Koşu, güç antrenmanları, tempolu dans çalışmaları, hayvan duruşu egzersizleri, pilates ve sıkılaşma tatili.. Peki sizi hangisiyle fit kalacaksınız?

Dans çalışmaları

Son yıllarda popülaritesi giderek artan gruplu dans çalışmaları 2016’da da ‘fit’ kalmak isteyenlerin adresi olacak. Modern dans saatte 320 kalori, disko dansı saatte 300 kalori, flamenko saatte 300 kalori, tango saatte 200 kalori ve vals yapmak size saatte 200 kalori harcatacaktır.

Sıkılaşma tatili

Sıkılaşma tatili 2016’nın en hızlı gelişen seyahat trendi olacak. 5 yıldızlı her şey dahil tatiller yerine, spor yapıp zinde kalacağınız, açık büfede yemek yemek yerine yoga seanslarına gideceğiniz ve bavulunuza matınızı koyacağınız, güneşlenmek yerine her tür su sporunu yapacağınız, bisiklete bineceğiniz ve sürekli aktif olacağınız bir tatil düşünün. Yurt dışında birçok seyahat acentası 2016 tatil programlarına “sıkılaşma” tatillerini de eklemiş durumda..

Güç antrenmanları

Spor salonlarında küçük gruplarla gerçekleştirilen güç ve dayanıklılık antremanları bu sene dayanıklılığınızı artıracak. Bu tip egzersizler kalori yakımını da hızlandırıyor. Örneğin yarım saatlik bir güç antrenmanı 500 kalori yakmanızı sağlıyor. Geçen yıllarda moda olan kick-box yerine ise bu sene basit boks antrenmanları öne çıkacak. Küçük kum torbalarını dans eder gibi yumruklamak size hem güç hem de çeviklik kazandıracak. Hatta bir adım ileriye gidenler ve nefesi kuvvetli olanlar sualtı boksu ile güç kazanıyor.

Grup halinde koşu bandında ter dökün

Bir dönem popülaritesini kaybeden koşu bandları 2016’da tekrar sahalara dönüyor. Bu sene spor salonunda bireysel değil grup halinde koşu bandında koşmak 2016’nın öne çıkan fitness trendlerinden biri olacak.

Pilates eski popülaritesine tekrar kavuşuyor

10 yıl önce popüler olan pilates bu sene yine gündemde olacak. Sıkılaşmak ve formda kalmak isteyenler pilates ve benzeri egzersiz yöntemlerini uygulamaya devam edecek, esneklik ve direnç kazanacağız.

Hayvan duruşu egzersizi

Doğadaki canlıların vücut pozisyonları taklit edilerek yapılan egzersizler formda kalmaya yardımcı oluyor. California Üniversitesi’de geliştirilen bu egzersizlerle 15 dakika boyunca yarasalar gibi ayaklarınızdan asılı kalıyor, çitalar gibi spin atıyor, leoparlar gibi atikleşiyorsunuz.

Ya da maymunlar gibi kollarınızı kullanarak daldan dala hareket ediyorsunuz. Bu egzersiz modeli jimlastik, parkur, break dans ve sirk oyunlarının birleşimi olarak tanımlanıyor, size denge, esnekli ve güç kazandırıyor.

Doğa egzersizleri

Dışarıda grup olarak yapılacak spor aktiviteleri daha eğlenceli bir şekilde vakit geçirmenizi sağlayacak. Özellikle frizbi ve bayrak kapmaca gibi oyunların kalori yakmaya yardımcı olduğu vurgulanıyor. Çocukluğunuzun oyunlarını oynarken hem eğlenecek hem de kalori yakacaksınız. Yarım saat süren frizbi oynamanın 400 kalori yaktığını düşünürsek, bu sene parklar sizin olacak.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?