Kahvenin faydaları saymakla bitmiyor!

20/11/2023

Kahvenin faydaları hakkında bilimsel çalışmalardan biri de Harvard‘lı Profesör Frank Hu’a ait. Hu’nun yaptığı araştırmalara göre kahve karaciğeri yeniliyor, parkinsonu da önlüyor.

Kahvenin sağlığa zararlı olduğu iddialarını tamamen yanlış olduğunu belirten Frank Hu, “Kahve içenlerin endişe etmesine gerek yok, çünkü bu sağlıkları için iyi” diyor.

Kahve içenlerle ilgili 200.000 çeşitli tıbbi örneği analiz eden Frank Hu ve ekibi, ilk olarak, kahvenin şeker, yüksek tansiyon ve depresyon riskini azalttığı sonucuna ulaştı. Prof. Hu, ayrıca kahve içenlerin uzun yaşadığını tespit ettiklerini vurgularken, bunun kafeinli ya da kafeinsiz olmasının bir sonuca etki etmediğini de belirtti.

Harvardlı profesör günde üç- beş fincan kahve içilmesini önerirken, bunun 10 önemli etkisini de dünyaca ünlü uzmanlar şu şekilde sıralayor;

Kahvenin faydaları

kahvenin faydaları

1- KAHVE UYANIK VE DİRİ TUTUYOR

Eğer çok yorgun ve bitkinken bir bardak kahve içerseniz, olaylara reaksiyon gösterme yetiniz artar. Dikkatiniz yükselir, daha mantıklı düşünürsünüz. Zekanızı olayları çözümlemede, analizlerde daha rahat kullanmaya başlarsınız.

2- KAHVE GÜZELLEŞTİRİR

Ve zayıflatır. Kafein maddesi, vücutta biriken yağ- şeker gibi şeylerle etkileşime girer ve hızla kalori tüketilmesini sağlar.

3- KARACİĞERİ YENİLER

Kahvenin faydalarından biri de alkolün yarattığı tahribatı azaltmasıdır. Karaciğere olumlu destek sağlar. 22 yıl boyunca 125.000 kişiyle yapılan araştırmalarda, karaciğer sorunu yaşayanların günde bir fincan kahve ile alkolün olumsuz etkilerini giderdiğini tespit etti.
Öyle ki, risk oranı beşte bire indi. Ayrıca karaciğer yağlanmasının da önüne geçildi.

4- KAHVE MUTLULUK VERİR

Kahve içenlerin vücutları salgıladığı çeşitli maddelerle, insanlarda mutluluk hisse uyandırır. Ayrıca kahve içenlerin depresyona yakalanma oranı, içmeyenlerden yüzde 10 daha düşüktür.

5- KAHVE PARKİNSONU ÖNLER

Kahvenin faydalarından biri de düzenli olarak kahve içerek kafein alan kişi, parkinson denilen titreme hastalığından kurtulabilir.

6- STRES SEVİYESİNİ DÜŞÜRÜR

Aslında uyarıcı etkisi olduğu belirtilen ve sabahları uyanmak için içilen kahvenin, biraz tersi etki yaptığı belirlendi.

7- KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR

Bir çok sebze, böğürtlen çeşidi ya da fındık-fıstıkta bulunan bir özelliği barındıran kahve, bazı kanserli hücrelerin ve tümörlerin yok edilmesini sağlıyor.

8- ATLETİK YÖNÜ ÖN PLANA ÇIKARIYOR

Sporcular, “Çabucak içilen bir espressonun daha uzun dayanıklılık verdiğini” hep söylerler, buna inanırlar. Kahve kaslardaki enerjiyi yükseltir.

9- ŞEKER HASTALIĞI RİKİNİ YARIYA İNDİRİR

Sık sık kahve içilmesi, şeker hastalığına yakalanma riskini yarıya düşürür. Bu sevindirici sonuç, Amerikan Kimya Birliği tarafından doktorlar için düzenlenen konferansta açıklandı.

10- SAĞLIKLI BİR BEYİN İÇİN GEREKLİ

Güney Florida Üniversitesi, kahve tüketimi ile insan beyni arasındaki ilişkiyi inceledi.
Sonuç; “Günde belirli ve mantıklı bir oranda kahve içilmesi, alzheimer hastalığını engelliyor”

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?