Kahve sevgisinin nedeni… Kahve Geni!

Başka Şehirler - Remzi Gökdağ
Amerika’daki bazı üniversitelerden bilim adamları tarafından kahve geni bulundu.

Kahve ihtiyacı, kahveye duyulan aşırı istek insandan insana değişiyor. Bazıları hiç kahve içmezken, bazıları da fincan üstüne fincan kahve tüketebiliyor.

Amerikalı bilimadamları bunun nedenlerini araştırdı ve bu durumun insanların genetik farklılıklarıyla açıklanabileceği yönünde bulgulara ulaştı.

Bulgulara ulaşmak için Amerikalı bilimadamı 47 bin Amerikan yurttaşına, sadece kahve tüketimiyle değil, genelde yeme-içme alışkanlıklarıyla ilgili sorular yöneltip elde ettikleri verileri çözümlediler.

Kahve geni sizi esir alabilir…

Harvard Üniversitesi’ne ve Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi’ne bağlı Ulusal Kanser Enstitüsü’ne mensup bilimadamları araştırmaları sonunda iki ‘kahve geni‘ tesbit ettiler. Sonuçlarının bilimsel dergi ‘PloS Genetics’ tarafından yayınlandığı araştırma, genetik kodlarında CYP1A2 ve AHR varyasyonu bulunan kişilerin günde 40 miligram daha fazla kafein tüketmeye programlı olduğunu ortaya koyuyor. 40 miligram da günde fazladan icilecek bir teneke kutu kola ya da üçte bir fincan kahveye denk geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
DEVAMI

Kahve neden içilir?

Amerika’nın bağımsız ve saygın yayın organlarından Huffington Post’ta yayınlanan bir makale, ABD’deki 18 yaş üstü nüfusun yüzde 54’ünün…