Kahve sevgisinin nedeni… Kahve Geni!

30/01/2024
Amerika’daki bazı üniversitelerden bilim adamları tarafından kahve geni bulundu.

Kahve ihtiyacı, kahveye duyulan aşırı istek insandan insana değişiyor. Bazıları hiç kahve içmezken, bazıları da fincan üstüne fincan kahve tüketebiliyor.

Amerikalı bilimadamları bunun nedenlerini araştırdı ve bu durumun insanların genetik farklılıklarıyla açıklanabileceği yönünde bulgulara ulaştı.

Bulgulara ulaşmak için Amerikalı bilimadamı 47 bin Amerikan yurttaşına, sadece kahve tüketimiyle değil, genelde yeme-içme alışkanlıklarıyla ilgili sorular yöneltip elde ettikleri verileri çözümlediler.

Kahve geni sizi esir alabilir…

Harvard Üniversitesi’ne ve Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi’ne bağlı Ulusal Kanser Enstitüsü’ne mensup bilimadamları araştırmaları sonunda iki ‘kahve geni‘ tesbit ettiler. Sonuçlarının bilimsel dergi ‘PloS Genetics’ tarafından yayınlandığı araştırma, genetik kodlarında CYP1A2 ve AHR varyasyonu bulunan kişilerin günde 40 miligram daha fazla kafein tüketmeye programlı olduğunu ortaya koyuyor. 40 miligram da günde fazladan icilecek bir teneke kutu kola ya da üçte bir fincan kahveye denk geliyor.

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com