Kahve ve Yağ Yakımı İlişkisi

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz kahve, her şeyden önce salgıladığı etken maddeler sayesinde etkili düşünmeyi ve odaklanmayı kolaylaştırır. Bu da önünüzdeki hedefleri (kilo verme, kilo alma, sağlıklı beslenme, düzenli yaşam vb.) adım adım gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.

Kahve içtiğimizde vücudumuzda neler olur?

Öncelik olarak kahve vücudumuza girdiğinde direkt olarak “adrenalin” salınımın hızlanmasına neden olacaktır. Adrenalin salgılandığında kalp atım hızı hızlanacaktır ve bu sebepten dolayı metabolizma çalışma hızı da artacaktır. Kahve tüketimi sayesinde vücuda salgılanan adrenalinin bir diğer etkisi de yağ asitlerinin parçalanmasını sağlamaktır.

Kafein Nedir?

Genellikle bitkilerin yapısında bulunur. Kafein farmakoloji alanında beyni uyaran maddeler arasında yer alır. Uyandırıcı ve uyarıcı etkiye sahip ve kahvede bol miktarda bulunan bir maddedir.

Aşağıya her yerde bulabileceğiniz, evlerde iş yerlerinde yapabileceğiniz 2 çeşit kahve yazdım karşılarındaki değerler bir fincanın içinde bulunan kafein miktarıdır:

Türk Kahvesi: 65 mg
Filtre Kahve-French Press: 120 mg

A.G.Dulloo et al. Am J.Clin Nutr 1989.Jan.
“Normal Caffeine Consumption”

Bu makaleyi kaynak göstererek tam olarak şunu diyebilirim ki; kafein metabolizma hızını %3-11 arası arttırıyor. Metabolizma hızı arttıkça yağ yakımı hızı da artacaktır.

Piyasada satılan ve sporcuların kullandığı yağ yakıcı besin takviyelerinin hemen hemen hepsinde kafein mevcuttur.

Han LK,Takaku T, Li J,Kimura Y,Okuda H 1989.Jan.
“Anti-obesity action of oolong tea”

Yapılan bu araştırmada adrenalinin en büyük özelliklerinden biri vücudun karşılaştığı fiziksel zorluklarda hazırlık olarak sağladığı enerjiyi yağ hücrelerini yaktırarak sağlıyor. Yani bu bilgiye dayanarak diyebiliriz ki spora başlamadan önce içeceğiniz bir kahvenin iyi bir antrenman yapmanıza destek olacağını söyleyebilirim.

Son olarak hangi kahveleri tercih edebiliriz bunu konuşalım. Granül kahveleri tavsiye etmiyorum suda çözünebilen kahve tadı verilmek için onlarca işlemden geçmiş kimyasal bir toz. Şeker, şurup, sos vs. kullanırsanız tabi ki renkler ve zevkler tartışılmaz ama kahve içerken yüksek kaloriden dolayı kilo alma durumu bile gözlenebilir. 3.nesil kahvecilerde “Chemex” demleme yöntemiyle yapılmış filtre kahveleri tercih edebilirsiniz. Kafein oranı olarak diğer demleme yöntemlerine kıyasla daha yüksektir bu da vücuda daha fazla adrenalin, metabolizma hızı demek ve dolaylı yoldan yağ yakımı demektir.

İbrahim Büker

SCA Sertifikalı Barista
A4 Kahve Barista Eğitmeni

Instagram: @aeternus666

error: © 2021 Kahvve.com