Hemen şimdi kahve içmeniz için geçerli 12 neden!

02/01/2023

Kahvenin inanılmaz faydaları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Kahvenin iyi bir antioksidan olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Fakat, kahve hakkında bazı bilgiler bizi çok şaşırttı. İşte, kahve hakkında bilinmeyenler;

 1. Kahvenin etkisi efsaneye göre ilk olarak Etiyopyalı çiftçiler tarafından fark edilmiştir. Sürü halinde ki keçiler kahve çekirdeği yedikten bir süre sonra inanılmaz hareketlenmişlerdir.
 2. Kahve çekirdekleri en kuvvetli antioksidanları barındırır. Bu nedenle Parkinson, Alzheimer ve tip 2 diyabet ,kalp hastalıklarına iyi gelmektedir.
 3. Bir fincan kahve, günlük B2, B5, magnezyum ve potasyum ihtiyaçlarını önemli ölçüde tamamlar.
 4. Kahve metabolizma hızını arttırdığından yağ yakımına yardımcı olur.
 5. Dünyada kahve kemeri diye bir tabir vardır. Kahve, sıcak ve tropik iklimleri sevdiğinden tropik bölgelerin tamamında yetişir. Bu bölgeleri kapsayan kısma, kahve kemeri denilir.
 6. Kafein mikroskop altında incelendiğinde kristallerden oluşmuştur. Kafein kristalleri, 40 mikron büyüklüğündedir.
 7. Kahve çekirdekleri, bildiğimiz görünüme gelmeden önce kırmızı yuvarlak meyveler halindedir.
 8. Kafein içildikten 10 dakika sonra etkisini hızla gösterir.
 9. Günde 3 bardak kahve içen kişilerde Alzheimer görülme oranı %60 oranında düşer.
 10. Dünyanın en pahalı kahvesi Black Ivory kahvesidir. Bir bardağı yaklaşık 50 dolardır. Bu kahve, fil tarafından yenilir ve çekirdekleri filin midesinde ki kimyasallar ile etkileşime girer. Filin dışkısından alınan çekirdekler kahveyi oluşturur.
 11. Günde 3 bardak kahve içen kişilerde siroz ve karaciğer hastalıkları görünme oranı %80 düşmektedir.
 12. Kafein adrenalini tetiklediğinden egzersiz yaparken daha iyi performans göstermenizi sağlar. Bu nedenle egzersiz veya spor öncesi 1 bardak kahve içmek çok faydalıdır.
Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?