Jamaican Blue Mountain nedir, neden pahallıdır?

18/01/2024
Jamaika’nın ihraç ettiği en pahallı ürün Blue Mountain

Blue Mountain kahvesi bu adı yetiştirildiği bölgeden alıyor. Jamaika’nın doğusunda yer alan dağın adı olan Blue Mountain bol yağış alan nemli bir bölge. Toprağı kahve yetiştirmeye son derece uygun. Ancak yükseklik arttıkça kahve üretimi de zorlaştığından dağın belirli bölümlerinde üretiliyor. 2300 metrelik dağın 1600 metre yükseklikteki yamaçlarında üretilen kahveler kahve eksperleri tarafından dünyanın en kaliteli birkaç kahvesi arasında gösteriliyor.

Dünyanın sayılı kahve çekirdeklerinden olan Jamaican Blue Mountain‘in pahalı olmasının en önemli nedeni yetiştiği yerin özellikleri, az miktarda arz edilmesi ve Japonya’nın toplam kahve arzının yüzde 90’ını ithal etmesi.

Türkiye’de de satılıyor

Kahve zincirlerinin Türkiye’de yayılmasıyla birlikte tüketiciler dünyanın birçok yerinden gelen kahve çekirdekleri ve bu çekirdeklerden yapılan kahvelere ulaşabilir oldu. Öte yandan premium kategorisinde bulunan ve dünyaya kısıtlı miktarlarda arz edilen kahve türlerine erişmek hala zordu. Ancak artık AVM’lerde de faaliyet gösteren bazı kahve zincirleri arzı kısıtlı olan ve neredeyse lüks tüketim diyebileceğimiz fiyatlara satılan kahveleri satmaya başladı.

Fincanı 28 TL

Jamaika’nın Blue Mountain adı verilen tepelerde yetişen ve bu tepelerdeki nemli ve sıcak iklim sebebiyle dünyanın kendine has kahve çekirdekleri arasında gösterilen Jamaica Blue Mountain Türkiye’de de bir elin parmaklarını geçmeyen sayıda kahve zincirlerinde satılmaya başladı. Bu zincirlerde Jamaican Blue Mountain kahvesini fincan başına 28 TL’ye satıyor. Kahveyi paket olarak almak isteyen müşteri de Jamaican Blue Mountain‘ın 125 gramı için 145 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor. Mağazada satılan diğer kahve türlerinin 125 gramı sadece 45 TL’ye satılıyor. Marketlerde 125 gramlık Türk Kahvesini 3.5 TL’ye bulmak mümkünken birçok filtre kahve markasının 250 gramlık ürünleri yine 10 TL’den satın alınabiliyor. Bu fiyatıyla Jamaican Blue Mountain aynı gram Türk kahvesinin 12 katı fiyatını alıcı buluyor.

Japonlar Jamaican Blue Mountain‘a bayılıyor

Jamaika’da üretilen Blue Mountain kahve çekirdeklerinin neredeyse tamamı Jamaika dışına ihraç edilse de bu ihracatın yüzde 90’ı Japonya’ya yapılıyor. Bu nedenle kahve Japonya dışında neredeyse her yerde pahalı. Tokyo’da 10 dolar olan kahve New York’da 35 dolara satılabiliyor.

Jamaican Blue Mountain en iyi gurme kahvelerden birisi

%100 saf sertifikalı Jamaican Blue Mountain Kahvesi dünya çapında en iyi gurme kahvelerden birisi olarak bilinir. Dengeli ve yoğun bir yapıya sahiptir. Jamaika Blue Mountain Estate Kahvesi’nin dünya çapındaki nadir kahvelerden birisi olmasını sağlayan standart kalitesi, kesin ve titiz kurallar sayesinde başka hiçbir kahve ile kıyaslanamaz. Özel coğrafik bölgelerde, özel koşullarda ve yüksekte yetiştirilen bu Arabica çekirdekleri %100 Jamaika Blue Mountain Estate Kahvesi sertifikasını kazanmıştır. Üretim alanının darlığı sebebiyle üretilen kahve limitlidir. Buna rağmen zengin tadı ve karakteristiği yüzünden bu kahveye olan talep aşırı yüksektir.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?