Kahvenizin yanında tereyağ ister misiniz?

01/07/2022

İngilizcedeki adı “Bulletproof Coffee” yani bizdeki karşılığıyla kurşun geçirmez kahve… Ama yaygın adıyla tereyağlı kahve olarak da anılıyor.

Herkesin damak tadına göre bir kahve çeşidi var. Kimi sert içer kimi yumuşak. Süt ekleyenlerin yanında badem şurubu katanlar da var. Yani dünyada kahvesini tadlandırmak için her yolu deneyenler mevcut. Kahvelerini renklendirmek için yenilikler peşinde koşanların son umudu tereyağlı kahve.

Bulletproof Coffee – Bulletproof Kahve Nedir?

Bulletproof Coffee - Bulletproof Kahve Nedir

Aslında bu kahve modası bir markanın adı. Dave Aspey tarafından yaratılan markada MTC yağı ve çimen yağı var. İddiaya göre insan bedeninde kilo kaybına da neden oluyor. Dave Aspey bu formülü Tibet dağlarında Nirvana’ya ulaşırken keşfetmiş. Önce çayını üretmiş, şimdi de kahvesini piyasaya sürüyor.

Bulletproof Kahve ve İnsan Sağlığı

Yağın insan sağlığına yarardan çok zararı olduğu bilinen bir gerçek. Ancak yağ derken hangi yağdan bahsettiğiniz de önemli. Doğal çimde beslenen hayvanların yağında omega-3, omega-6 ve K vitamini var. Sağlıklı hücrelerin gelişmesi ve beyin fonksiyonlarının düzgün işlemesi için omegalardan gelen sağlıklı yağa vucudumuzun ihtiyaç duyuyor.

Ancak Kurşun Geçirmez kahvede aşırı kalori var. Bir fincan kahvedeki kalori miktarı 468. Bir kutu Coca Cola’nın 148 kalori olduğunu düşünürsek bu rakam oldukça fazla. Yani Dave Aspey’in bir fincan kahvesinden sonra kalorileri yakmak için epey bir süre çaba sarfetmeniz gerekecek.

Bu kahveyi her yerde bulmak kolay değil. Zaten bulmak için çaba harcayanları da anlamak pek mümkün değil. İlle de yağlı kahve diyorsanız kahvenize bir parça tereyağ atıp için. Ama bu deneyi sakın yaz aylarında yapmayın. Ağır gelebilir. Belki karlı ortamlarda, soğuk havada uzun süre kalmadan önce denenebilir.

Unutmayın yerinde ve oranında içilirse kahvenin bir zararı yok, tam tesi yararları sayılmayacak kadar çok!

Bulletproof Kahve, Bulletproof Coffee, Tereyagli Kahve, kahve modası,

 

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?