HABER

Kahve Bağımlılığınız Genlerinizle mi İlgili

Gün içinde fazla kahve tükettiğinizde sizi olumsuz etkiliyorsa, bunun nedeni genlerimiz olabilir.Yakın zamanda kahve tüketimi ile ilgili yeni bir gen keşfeden araştırmacılara göre, bu sıcak, büyülü içeceğe olan ilginiz gen haritanız ile ilgili olabilir.

BAŞKA ŞEHİRLER - REMZİ GÖKDAĞ

Araştırmacılar, İtalya ve  Hollanda‘da tüm genomu inceleyen ortak bir çalışma yaptı ve PDSS2 geninin kafein tüketimi ile ilişkisini ortaya çıkardı.

Bu geni taşıyanlar, taşımayanlara göre daha az kahve içiyor. Araştırmacıların teorisine göre bu geni taşıyanlar kafeini daha yavaş metabolize ediyor olabilir, bu sebeple de etkisini hissetmek için litrelerce içmeye gerek duymuyorlar.

Çalışmanın yazarı Nicola Pirastu, TIME’ye verdiği röportajda şunları aktardı: “Kahve, belli bir dereceye kadar, sizi bazı hastalıklardan koruyabilir ve bazılarına yatkın hale getirebilir. Bu konu biraz tartışmalı. Bu yüzden bu güdümüzü ve yiyecek seçimlerini nasıl yaptığımızı anlamak çok önemli.

“Kahvenin kardiyovasküler hastalıklara, hipertansiyona, alzaymır ve parkinson hastalıklarına, tip 2 diyabete, bazı kanser tiplerine ve işitme bozukluklarına karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor.

İlgilinizi Çekebilir!  Türkiye'de franchise veren kahve firmaları
Konular

Kahvve.com

Kahve zevkini keşfedenlere, tadını bilenlere dünyadan ve Türkiye'den kahve manzaraları...

Benzer Yazılar

error: © 2019 Kahvve.com