Çevre dostu kahve telvesi

Kahve telvesi zengin bir mikrop dünyasına yaşam alanı sunar, öğütülmüş kahve gübre ve hayvan yemi takviyesi olarak kullanılabilir. Hatta metan ve diğer maddeleri soğurabilme özelliğine de sahip.Kahve telvesi ağır metalleri temizliyor

Cenova Teknoloji Enstitüsü’nden Asmita Chavan kahve telvesinin soğurucu etkisini daha da iyileştirmenin yolunu buldu. Öğütülmüş kahve polimer köpüğü ile birleştirildiğinde içme suyundaki ağır metalleri temizliyor, hem de gayet etkili bir şekilde. Chavan ve ekibi önce ağırlığının yüzde 60’ı öğütülmüş kahveden oluşan gözenekli biyopolimer köpüğü üretti. Bu süngerimsi malzeme parçalara bölündükten sonra, her parça farklı yoğunlukta cıva, kurşun veya çeşitli ağır metaller içeren su örneklerine bırakıldı.

Kahve süngerinin 30 saat içinde durgun sudaki kurşun ve cıvanın yüzde 99’unu temizlediği görüldü. Akan suda emici etki azalsa da, sudaki kurşunun da yüzde 67’si temizlendi. Kahvenin temizleyici etkisini araştırmacılar iki noktaya bağlıyor. Ağır metal iyonları kimyasal açıdan kahve taneciklerinin yüzey özellikleriyle benzerler. İkinci olarak da öğütülmüş kahve, süngeri iyice gözenekli hale getiriyor ve soğurma yetisini güçlendiriyor. Bu biyolojik elastom köpüğü, salt öğütülmüş kahveden daha iyi soğurma sağlıyor.

ÖNCEKİ YAZI

Uyuyamayanlara akşam kahvesi yasak

SONRAKİ YAZI

Hangi ülkede nasıl kahve içilir?

error: © 2021 Kahvve.com