Kahvenin soğuk lezzeti “Brew Parlor” ile Wyndham Grand İstanbul’da!

15/01/2016
Otel zinciri Wyndham Grand, İstanbul’da konuklarına soğuk demleme yöntemiyle hazırlanan lezzetli kahveler sunuyor!

Türkiye’de kaliteki kahveye ilgi hızla artıyor. Özellikle İstanbul kahve sektörünün parlayan yıldızları arasında.

Düne kadar sadece “filtre kahve” bulunduran mekanlar her geçen gün yeni kahve çeşitlerini menülerine ekliyor. Moda, Karaköy, Nişantaşı ve Beyoğlu gibi semtlerde başlayan üçüncü dalga kahve akımı kentin diğer semtlerine de yayılıyor.

Bağımsız kahvecilerden, dünya devlerine, restorantlardan, otel zincirlerine herkes Türkiye’de son yıllarda artan kahve tüketimini ilgiyle izliyor. Sadece izlemekle kalmayıp bu ilgiye cevap vermeye çalışıyor. Yeni arayışlar, farklı uygulamalar birbirini izliyor. Hepsinin ortak amacı farklı kahve lezzetlerini en iyi biçimde konuklarına sunabilmek. Wyndham Grand otel zinciri de bunlardan biri…

Wyndham Grand İstanbul, kahve dünyasındaki yenilikleri yakından takip edip uzun süredir planladığı bir uygulamayı dün hayata geçirdi.

“Brew Parlor” ile soğuk kahvenin yeni adresi Wyndham Grand

Kahvenin soğuk lezzeti "Brew Parlor" ile Wyndham Grand İstanbul'da! 3

Wyndham Grand İstanbul’un Levent’teki merkezinde düzenlenen etkinlikle “Brew Parlor” adı verilen yeni program uygulamaya başladı.

İstanbul’la birlikte Doha, Shenzhen, Chicago ve Londra‘da aynı anda başlatılan programda konuklara kahvenin farklı tadları sunulacak.

Özellikle Cold Brew adı verilen soğuk demleme yöntemine ağırlık verilen programa göre Wyndham otellerine gelen konuklar geleneksel kahve kültürünün yanında dünyaca ünlü şeflerin hazırladığı farklı kahve kokteylerinin de tadına bakabilecek.

Kahvenin yükselen trendi: Cold Brew

Kahvenin soğuk lezzeti "Brew Parlor" ile Wyndham Grand İstanbul'da! 5

Pazartesi’den Cuma’ya kadar, 16.00-18.00 saatleri arasında uygulanacak bu program, ABD’li ünlü şef Stephanie Izard ve miksolojist Ivy Mix tarafından hazırlandı.

Wyndham’ın Cold Brew yöntemini tercih etmesi tesadüf değil. Soğuk demleme yöntemleriyle hazırlanan kahvelerin trendi dünya genelinde yükseliyor. Özellikle ABD ve Uzakdoğu ülkelerinde bu yöntemle hazırlanan kahveler gençler arasında en çok tercih edilen çeşitlerin başında geliyor.

Wyndham Grand otellerinin Cold Brew danışmanı Ministry of Coffee (MOC)

Kahvenin soğuk lezzeti "Brew Parlor" ile Wyndham Grand İstanbul'da! 8

“Brew Parlor” adıyla başlatılan programda soğuk veya oda sıcaklığındaki suda 12-24 saat arasında demlenerek yoğun, akıcı ve dolgun bir aroma kazanan Cold Brew kahveleri yer alıyor. Soğuk demleme söz konusu olunca İstanbul’da ilk akla gelen mekanlardan biri de Ministry of Coffee (M.O.C.)

Brew Parlor programını başlatan Wyndham Grand otellerinin bu konuda kendine danışman olarak Ministry of Coffee’yi seçmesi yerinde bir tercih olmuş.

İlk şubesi tecrübeli kahve uzmanı ve barista eğitmeni Sam Çeviköz ve ortakları tarafından 2014 yılında Nişantaşı’nda açılan M.O.C., Wyndham Grand Istanbul Levent’teki Brew Parlor programının tedarikçi olacak.

Edwin Broers: “Konuklarımıza farklı kahve lezzetleri sunacağız”

Kahvenin soğuk lezzeti "Brew Parlor" ile Wyndham Grand İstanbul'da! 7

Programın tanıtım toplantısında konuşan Wyndham Otel Grubu Orta ve Doğu Avrupa bölgelerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Edwin Broers, “Brew Parlor” programıyla oteli ziyaret eden konukların farklı kahve lezzetlerini tadabileceklerini söyledi. Programın İstanbul’la birlikte Doha, Shenzhen, Chicago ve Londra’da aynı anda başlatıldığına dikkat çeken Broers, bubub Türkiye’ye verdikleri önemin bir kanıtı olduğunu söyledi. 10-12 saattte demlenen Cold Brew yöntemiyle kahvenin değişik ve farklı bir lezzete ulaştığını hatırlatan Broers, kahvenin tüm dünyada keyifle tüketilen bir içecek olmasının yanı sıra, kokteyllerde, tatlılarda ve yemeklerde giderek daha sık kullanılan bir ürün haline geldiğini belirtti.

Wyndham Grand Yiyecek ve İçeceklerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Anderson da yaptığı yazılı açıklamada, “Seyahatin ulaşılabilir olması gerektiğine inanıyoruz. Wyndham Grand otellerinde her gün yüz binlerce kez servis edilen bir bardak kahve gibi her gün yaşanan deneyimlerin, tadı çıkarılacak özel anlara dönüşmesi gerektiğine inanıyoruz. Brew Parlor, bu akşam üstü lezzetlerine Şefimiz Stephanie Izard ve Ivy Mix’in geliştirdiği yenilikçi Cold Brew keşifleriyle canlılık katıyor” dedi.

Wyndham Grand, Brew Parlor programını 2016 boyunca dünyadaki diğer otellerini de kapsayacak şekilde genişletmeyi planlıyor.

Kahveli kokteyller de var!

Kahvenin soğuk lezzeti "Brew Parlor" ile Wyndham Grand İstanbul'da! 4

Stephanie Izard tarafından Wyndham Grand’in Brew Parlor programı için özel olarak hazırlanan soğuk demlenmiş kahveli lezzetler arasında Tay biberi, tarçın, karanfil, yıldız anason ve şekerli konsantre sütle hazırlanan Five Spice Shaken Iced Coffee; siyah çikolata, kahverengi şeker, poblano ve guajillo biberleriyle hazırlanan Café Olé; yıldız anason, rezene tohumu ve portakal kabuğuyla hazırlanmış şurupla bademli kremayı bir araya getiren Biscotti Coffee yer alıyor. Ivy Mix’in hazırladığı kahveli kokteyller de bu özel programda yer alacak.

Wyndham Grand’in “Kafein Şefi” Stephanie Izard, “Mükemmel hazırlanmış bir bardak kahveden daha güzel bir şey olamaz. Bir şef olarak, servis ettiğim kahvelere her zaman çok dikkat ederim. Wyndham Grand ile birlikte, yalnızca kendi başına lezzetli olmakla kalmayıp, yaratıcı, farklı lezzetlere temel oluşturabilecek bir kahve hazırladık” dedi.

Dünyanın en gözde alkolsüz içkisi: Cold Brew

Kahvenin soğuk lezzeti "Brew Parlor" ile Wyndham Grand İstanbul'da! 9

Ünü dünyada giderek yayılan Cold Brew kahvelerinin ABD’deki satışları, Mintel’in araştırmasına göre, bir önceki yıla oranla 115 artarak 7.9 milyon dolara ulaştı. Avrupa’da da giderek daha yaygın hale gelen Cold Brew, Euromonitor International’ın araştırmasına göre dünya çapında satışları en hızlı artan alkolsüz içecek konumunda bulunuyor

Programın merkezinde, soğuk veya oda sıcaklığındaki suda 12-24 saat arasında demlenerek yoğun, akıcı ve dolgun bir aroma kazanan Cold Brew kahveleri yer alıyor. Ünü dünyada giderek yayılan Cold Brew kahvelerinin ABD’deki satışları, Mintel’in araştırmasına göre, bir önceki yıla oranla 115 artarak 7.9 milyon dolara ulaştı. Avrupa’da da giderek daha yaygın hale gelen Cold Brew, Euromonitor International’ın araştırmasına göre dünya çapında satışları en hızlı artan alkolsüz içecek konumunda bulunuyor.

Şef Stephanie Izard’dan farklı bir lezzet tarifi!

Kahvenin soğuk lezzeti "Brew Parlor" ile Wyndham Grand İstanbul'da! 10

Five Spice Shaken Iced Coffee

1 porsiyon

300 ml. Cold Brew kahve
60 ml. *five spice Thai chili simple şurubu (tarif aşağıdadır)

Kokteyl karıştırıcıyı buzla doldurun
Tüm ürünleri ekleyin
Sıvı köpükleşinceye kadar güçlü bir şekilde çalkalayın
Buzlu servis edin

Şurup

1/2 fincan saf şeker
1 fincan su
1 çay kaşığı 5 spice
3 kurutulmuş Tay biberi
1 fincan şekerli konsantre süt

Şeker ve suyu küçük bir kapta karıştırın
Kaynatın
Ateşten alın
5 spice ve biberleri ekleyin
Oda sıcaklığına gelmesini bekleyin
Şekerli konsantre sütün içinde karıştırın

Baharatlı seviyorsanız süzmeden ağzını kapatın ve bir gece buzdolabında bekletin
Daha az baharatlı seviyorsanız süzerek ağzını kapatın ve bir gece buzdolabında bekletin

Buzdolabında yaklaşık 2 hafta dayanır.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?