Kaliteli kahvenin sırrı ne?

18/03/2024

Kaliteli kahve hakkında bilgilerinizi tazelemeye ne dersiniz? Kahve yapmak dünyanın en kolay işi sayılır. Ama  kaliteli kahve hazırlamak beceri isterYani nasıl oluyor da bazılarımızın yaptığı daha lezzetli olabiliyor?

Gün boyunca vücut enerjimiz inip çıkıyor ve bazen tavan yaptığı gibi, bazen son derece düşük bir enerjiyle hareket etmeye mecbur kalıyoruz.

İşte kahve bu durumlardaki en büyük kurtarıcımız. Ama tadını mükemmelleştirme konusunda çaba göstermeden önce onu doğru kullanmayı öğrenmemiz gerek. Zira enerjimizin yüksek olduğu sırada tüketirsek daha fazla içme isteği duymaya başlıyoruz. Çünkü kafein alımı karşısında enerjimizin artması gibi bir beklentimiz var.

Ama zaten biyolojik olarak yüksek enerji düzeyinde olduğumuzdan, bu ihtiyaç üst üste birkaç kahve içmekle sonuçlanabilir. Kahveyi içmek için en uygun zaman uyandıktan hemen sonra.

Kaliteli kahvenin sırrı

 

Kaliteli kahve
Kaliteli kahve

Ancak enerji yükseltmek gibi bir beklentiniz yoksa ve sadece sevdiğiniz için içiyorsanız, o zaman kaliteli kahve formülüne de ihtiyacınız var demektir. Çünkü onu ne kadar doğru yaparsanız, tadı o kadar güzelleşiyor.

Kahvenin ‘altın oran’ denilen ölçüsü bir ölçek kahveye 17,5 ölçek su konularak elde ediliyor. Bunun için hangi ölçeği kullandığımızın bir önemi yok. Tabii bu ölçekte mükemmel tadı yakalamak için mutlaka kaliteli bir kahve kullanmalısınız.

Çok fazla kavrulmamış olan kahve çekirdeklerini tercih etmekte de fayda var. Ve onları önceden öğütüp o şekilde bekletmeyin. Öğütme işleminin pişirme işleminden hemen önce yapılması kahvenin lezzetini artırıyor. Buna vaktiniz yoksa önceden öğüttüğünüz kahveyi hava almayan ve güneş görmeyen bir yerde bekletmelisiniz. Bu ortamın oda sıcaklığında olması gerek. Ancak bunu da mutlaka 2 hafta içinde tüketmeniz tavsiye ediliyor. Sıra pişirmeye geldiğinde de yine kaliteli kahve makinesi kullanmak gerek. 90-94 derece arasında demlenmesi kahvenin lezzetini garantilemekte.

Demlenme esnasında, bulunduğu kabın hafifçe çalkalanması dibe çöken kısmın suyla çözülerek dağılmasını sağlıyor. Tüm bu kurallara uyduğunuzda hala istediğiniz tadı yakalayamadıysanız, altın orandaki kahve miktarını artırıp suyu biraz daha azaltabilirsiniz.

Kaliteli kahve

kaliteli kahve, iyi kahve, kahve teknikleri, Asmalı Kahve, Firuzağa Kahvesi,Cihangir,Enver Abi Kıraathanesi,Yağ Cami Kıraathanesi,Üçyol Kahvesi,semt kahvesi,Arasta Kahvesi,Çınaraltı Kahvesi,Kızlarağası Han,Kahve meyvesi,kahve çekirdeği,Kavrulmuş kahve,Kahve zindelik,Kafein,kahve nasil depolanır,Kahvenin beyine etkisi,fincan kahve,kahve içmeyen,Kafeler,Cafe Latte,Latte Macchiato Expresso,Hamileler kahve içmeli mi,hamile kadınlarda kahve,Kahve ve sağlıklı beslenme,Kafeinsiz kahveler,Türk Kahvesi

Kaliteli Kahve Arama Sonuçları

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?