Sadece kahveyle güne başlayanlara

Kahvedeki asit mide asidi üretimini uyarır. Mide asidindeki bu artışın mideyi tahriş ederek ekşime, ülser, mide bulantısı, asit reflüsü ve hazımsızlığa neden olabileceğine inanılır. Bazı araştırmacılar aç karnına kahve içmenin bu sorunları daha da kötüleştirebileceğini söyler.
30/12/2023

Sabahları çok erken koşarım ve koşumdan önce sadece bir kupa kahve içerim. Yanında birşey yemeden. Bunun sağlığıma zararı var mı?

Kafeinin egzersiz ve performans üzerindeki faydaları hakkında çok fazla araştırma yapılmıştır. Kafein doğal bir uyarıcıdır ve sporcular tarafından düşük ve orta dozlarda tüketildiğinde etkili bir performans arttırıcı olabilir.

Hem güç hem de dayanıklılık sporcuları için kas gücünü ve kuvvetini, aerobik dayanıklılığı artırabilir. Atlama, sprint ve fırlatma performansını yükseltir ve uyanıklığı sağlar. Ayrıca glikojen kaynaklarını yedekleyerek vücudunuzun ana yakıt kaynağı olarak yağ kullanmasına neden olur.

Aç karnına kahve içmek doğru mudur?

Araştırmalar, kafeinin bağırsaklarınızdaki kasılmaları artırarak tuvalete gitmenize neden olur. Bu kasılmalar, sindirim sisteminizi daha aktif hale getirir. Kafein ayrıca bağırsak aktivitesinin artmasıyla bağlantılı olan kolesistokinin ve gastrin hormonlarının üretimini de artırır. Bu durum aynı zamanda sindirim sisteminize zarar verdiği anlamına mı gelir?

Kahvedeki asit mide asidi üretimini uyarır. Mide asidindeki bu artışın mideyi tahriş ederek ekşime, ülser, mide bulantısı, asit reflüsü ve hazımsızlığa neden olabileceğine inanılır. Bazı araştırmacılar aç karnına kahve içmenin bu sorunları daha da kötüleştirebileceğini söyler. Çünkü asidin mide zarınıza zarar vermesini önlemeye yardımcı olacak yiyecek henüz midenize girmemiştir.

Ancak başka araştırmalar bu efsaneleri çürütmekte ve aç karnına içilse de içilmese de mide asidindeki artışın aslında çoğu insan için sindirim sorunlarına neden olmadığını göstermektedir.

Peki ne yapmalı?

Öncelikle, vücudunuzun aç karnına kahve içmeye nasıl tepki verdiğini en iyi bilen kişi sizsiniz. Kahve ve sindirim sorunları arasında güçlü bir korelasyon olmasa da, bu sorunları yaşamayacağınız anlamına gelmez. Kafein herkesi farklı şekilde etkiler. Bazı insanlar kahvelerine süt ekleyerek kahveyi daha az asidik hale getirir. Mide rahatsızlığı veya sindirim sorunları yaşıyorsanız, sabah kahvenizi biraz yiyecek veya biraz sütle eşleştirmeyi deneyin ve bunun bazı semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olup olmadığını görün. Sabahları yemek yemek bazı insanlar için zor olabilir, bu nedenle fındık ezmeli bir parça tost veya kek gibi basit yiyeceklerle güne başlayabilirsiniz.

Aç karnına koşulur mu?

Birçok insan sabahları koşmayı tercih eder. Bazıları hiçbir şey yemeden aç karnına koşuyor olabilir. Enerji ihtiyacını karşılamadan vücuttaki enerjinin yakılması sağlık sorunlarına neden olabilir.

Birçok çalışma, orta düzeyde enerji tükenmesinin bile antrenman performansını düşürebileceğini ortaya koymuştur. Gıda kısıtlaması ruh sağlığımız için de problem oluşturabilir ve düzensiz beslenme, hormon dengesizliği gibi bazı fiziksel sağlık sorunlara neden olur. Kafein aynı zamanda iştahı da bastırabilir, bu da sporcuların dikkat etmesi gereken bir başka konudur. Sporcular yakıt almak için sadece açlık sinyallerine güveniyorsa, dolaylı olarak enerji eksikliğine yol açabilir.

Unutmayın vücudunuza aldığınız her yiyecek yakıttır. Bize sevdiğimiz şeyleri yapmak için ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi verir. Bu tartışılmaz. Aç karnına kahve içmek ve ardından koşuya çıkmak sizin için problem olmayabilir, ancak enerji mevcudiyeti açısından uzun vadede sağlığınızı ve performansınızı mahvedebilir.

Sabah koşusuna çıkacaksanız, kahvenizi kahvaltıda bir şeyle eşleştirin. Bir parça tost, küçük bir granola bar, bir parça meyve… Kahveyi sütle içmeyi seviyorsanız, asitliği azaltmak için biraz süt de ekleyebilirsiniz.

Bir fincan kahveyi karbonhidrat açısından zengin bir kahvaltıyla eşleştirmek, bir kişiye koşu için ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi sağlar. Kahveden hoşlanıyorsanız ve istenmeyen gastrointestinal sıkıntılara yol açmıyorsa, sabah rutininizin harika bir parçası olabilir.

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

Önceki Yazı

Sevgili İstanbul: Eski İstanbul’a nostaljik yolculuk…

Sonraki Yazı

İklim değişikliği kahveyi vuracak, üretim azalacak

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?