Ufukta kahve kıtlığı var!

Bugün severek yudumladığınız kahveye birkaç yıl içinde bu kadar kolay ulaşamayabilirsiniz.

Kahve sektörünü yakından takip eden uzmanlar yakın bir gelecekte dünyanın kahve kriziyle karşı karşıya kalacağını söylüyor. Kahve tutkunlarının neşesini kaçıracak bu haberler dünya kamuoyunda şu sıralar sık sık konuşuluyor.

Dünya kahve krizi ile karşı karşıya

Senaryoya göre kahve çekirdeğinin yetiştirilmesinde yaşanan zorlukların giderilmemesi halinde mevcut stoklar hızla tükenecek. Üretimin azalması talebin de artması demek. Buna göre yakın bir gelecekte kahve fiyatlarında büyük artışlar yaşanacak.

Talep artıyor üretim azalıyor

Aslında sektörü yakından tak,p edenler için bu karamsar senaryo sürpriz değil. Uzmanlar uzun zamandır bu konuya dikkat çekiyor. Dünyanın tanınmış medya orhanları kahve krizinn yaklaştığını anlatan haberlere imza atıyor.

Son olarak dünyaca ünlü TIME dergisinde bu konuya ilişkin bir haber çıktı. Victor Luckerson imzasıyla yayınlanan habere dünya kahve üretiminin gelecek 10 yıl içinde yıllık ortalama 40 – 50 milyon çuval (kahve miktarında kullanılan uluslararası ölçü) artması gerekiyor. Bu açık giderilmediği sürece 2030’a kadar dünyada kahve krizi yaşanacak.

Küresel ısınma kahve krizini derinleştirecek

Uzmanlar bu yılki kahve açığının 3.5 milyon çuval olduğunu belirtiyor. Bunun nedeni de başta Brezilya olmak üzere kahve kuşağında yer alan ülkelerde yaşanan olumsuz hava koşulları. Küresel ısınma kahve krizini tetikleyen nedenlerin başında geliyor. Kuraklıklar üretimi olumsuz etkiliyor.

Yeni kahve alanları yaratmak lazım

Şu anda dünyada üretilen kahve miktarı 114 milyon çuval. Talep bugünkü gibi artmaya devam ederse 2030 yılında dünyada 200 milyon çuval kahve üretilmesi gerekiyor. Ancak şu anki verilere bakarsak bu miktara ulaşmak neredeyse imkansız. Bırakın 200 milyon çuvalı, her geçen yıl üretim azalıyor. Üretimi arttırmanın tek yolu yeni alanlan yaratmak. Bunun için de en elverişli yerler Tropikal Kuşak adı verilen ekvatora yakın bölgelerdeki yüksek dağlar. Bu bölgeler halen dünya kahve üretiminin tamamını karşılıyor.

Üretimin artması için bu kuşakta yer alan Asya’nın Pasifik Okyanusu bölgesi ve Doğu Afrika hayati önem taşıyor. Latin Amerikaya alşternatif olan bu bölgelerde yeni kaçılacak kahve alanları dünyayı krizden kurtarabilir ancak uzmanların söylediği tek kesin bilgi kahve fiyatlarının önümüzdeki yıllarda bir hayli yükseleceği.

Ufukta kahve kıtlığı var! (Özel Haber) 2

Önceki Yazı

Filtre Kahvenin Faydaları

Sonraki Yazı

Bunlar kahve değil reçel!

Haber son yazılar

Kenya Kahve Rehberi

Kenya kahve rehberi ile Kenya Kahvesi hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Kahvve.com okurları için özel olarak…

Kahvehane ahalisinin derdi bitmez

Sait Faik Abasıyanık, 1948 tarihli Yedigün dergisinde İstanbul kahvehanelerinden şöyle bahseder: “…Soğuk, temiz, beyaz mermerli, ince…

Kahire’nin kahveleri

İngiliz gazeteci – foto muhabiri Stuart Freedman’ın Kahire’ye yaptığı yolculuktan geriye harike fotoğraflar kaldı. Kahvenin Mısır halkının…

Kahvenin göze faydaları

Portekiz’deki Coimbra Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir araştırma, düzenli olarak her gün bir fincan kahve içmenin göz sağlığını…

error: © 2021 Kahvve.com