Buzlu kahve molası

Sonbahar yaklaşıyor, havalar yakında serinleyecek. Sıcak havanın değerini bilme zamanı. Sıcaklarda en çok ihtiyaç duyulan ise serinlemek. Serinlemenin en kestirme yolu bol bol soğuk içecek tüketmek. Konumuz kahve olunca diğer içecekleri şimdilik unutalım ve buzlu kahve nasıl hazırlanır bir gözatalım.

Türkiye’de buzlu kahve denince halk arasında Nescafe olarak adlandırılan hazır kahvenin içine buz atılıp karıştırılmasından oluşan içecek gelir. Özellikle Yunanistan’da çok yaygın olan ve Frappe olarak bilinen bu içecek yaz aylarının kurtarıcısı olsa da bugünkü yazımızın konusu değil. Bu içeceğin gerçek buzlu kahveyle hiçbir ilgisi yok. Çünkü içinde kahveseverlerin kahve olarak tanımlayamadığı hazır kahve var.

Buz gibi buzlu kahve

Bugün size kahve çekirdeğinin öğütülmesiyle oluşan gerçek kahveden hazırlanan buzlu kahve tarifi sunacağız. Hazırsanız başlayalım.

Gerçek buzlu kahve sıcak olarak hazırlanan kahvenin içine buzların atılmasıyla oluşan karışım değildir. Yani kendinize normal bir filtre kahve hazırlayıp bunun içine buz koymanız bu kahveyi buzlu kahve yapmaz. Zira sıcak hazırlanıp soğutulankahvenin tadı gerçek aromayı yansıtmaz.

Buzlu kahvenin en iyi yöntemi ‘French Press’dir. Normalde French press ile nasıl kahve hazırlıyorsanız aynı yöntemi kullanın ancak soğuk suyu tercih edin. Kahve miktarını da normale göre biraz fazla koyun. Soğuk suda bekleyen kahve sıcak su kadar yoğun aroma vermese de kahve miktarını artırarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Hazırladığınız kahveyi bir gün buzdolabında tutun. Kahve dinlenirken French Press’in sıkıştırıcısının yukarı pozisyonda olması gerekiyor. Kahvenin uzun süre French Press’te kalması aromasının yoğunlaşması anlamına geliyor.

Zamanı geldiğinde kaptaki kahveyi alın filtre kahvenin tortularını atın. Bu kahveyi içi buzla doldurulmuş bir fincana boşaltın. Tercihen cam fincan kullanın. Dilerseniz şeker ve süt ekleyin. Buzlu kahvenizi karamel ya da tarçın gibi ağız zevkinize uygun tadlarla renklendirebilirsiniz…

Önceki Yazı

Kahvenin anlamı: Kahve farklı dillerde nasıl söyleniyor?

Sonraki Yazı

Atatürk ve çok sevdiği Türk kahvesi

Lezzet son yazılar

Starbucks’ın mozaik kek tarifi

Kahvenizi içerken yanında birşeyler atıştırmayı sevenlere Starbuck'ın ünlü mozaik keki tarifini veriyoruz. Kahveyle birlikte ağzınızda kalıcı…

error: © 2021 Kahvve.com