French Press ile En İyi Kahveyi Yapmak İçin 11 İpucu

07/08/2023

Güne kahve içerek başlamak, ülke genelinde milyonlarca insan için çok eski bir gelenektir. Yalnızca 2021 yılında, kafein ihtiyacını karşılamak isteyen kişiler tarafından 81 milyar doların üzerinde harcama yapıldı. Ve eğer evde kahve içiyorsanız, satın aldığınız kahve çekirdekleri bir French Press‘e giriyor olabilir.

Cafetiere olarak da bilinen French press, evde kahve yapmak için kullanılan en popüler araçlardan biridir. Kahveyi doğrudan telvesinden ayırarak yapan bu alet adını, öğütülmüş kahveyi sıvıdan ayırmak için yaptığınız bastırma eyleminden alır ve ortaya lezzetli bir fincan sıcak kahve çıkar.

Ancak French press kahve yapmak göründüğü kadar basit değildir. Kağıt üzerinde kahve ve sıcak suyu birleştirmek kadar basit görünse de, en iyi sonucu elde etmek beceri, zamanlama ve French press‘in benzersiz niteliklerini anlamayı gerektiren bir sanat biçimidir.

Evde baristalara layık bir demleme elde edebilmeniz için dışarıdaki kahve profesyonellerinin sırlarını paylaşmak için buradayız.

Kahvenizin taze olduğundan emin olun

İlk etapta iyi kahve çekirdekleriyle başlamazsanız asla iyi bir fincan kahve elde edemezsiniz. Saygın bir kaynaktan kaliteli kahve çekirdekleri satın almanın yanı sıra, kahvenizin taze olduğundan da emin olmak isteyeceksiniz.

Kavrulmuş çekirdeklerinizi bütün olarak satın alıyor ve evde öğütüyorsanız (ki bu tavsiye edilir), kullanılamaz hale gelmeden önce altı aylık bir raf ömrüne sahip olmalıdırlar. Ancak unutulmaması gereken şey, altı ay dayanabilseler de lezzetlerini bundan çok daha hızlı kaybedecekleri, bazen sadece iki hafta sonra tatlarının bozulacağıdır.

Hazır öğütülmüş kahve satın alırsanız, bundan daha da hızlı tüketmeniz gerekebilir. Kahve öğütüldükten sonra, parçalandıktan yaklaşık 30 dakika sonra lezzetini kaybetmeye başlar. Bunun nedeni, kahvenin daha fazla ayrılmış olması, yani havadaki oksijenin etkileyebileceği daha geniş bir yüzey alanına sahip olması ve kalitesinin düşmesidir.

Tüm bu sürelerin vakumla kapatılmış kahve satın aldığınızı varsaydığını da unutmamak gerekir. Başka bir şekilde mühürlenmiş kahve daha da hızlı bozulabilir veya siz satın almadan önce bozulmuş olabilir. En iyi sonuçlar için, mağazadan satın aldığınız kahve telvesini atlayın, makul fiyatlı bir kahve değirmeni alın ve evde kendiniz yapın.

Öğütme işlemini doğru yapın

Tüm öğütülmüş kahvelerin aynı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak kullandığınız öğütme kahvenizi önemli ölçüde etkileyebilir. Bu durum özellikle French press kullanırken geçerlidir. Çok ince öğütülmüş kahve, French press’in filtresine uymayacaktır; bu filtre, damla kahve için kullanılan kağıt filtreden biraz daha geniş boşluklara sahip olabilir.

Telve deliklerden süzülür ve kupanızın dibini boylar. Ancak kahve öğütücünüz çok büyükse, cezveye düzgün bir şekilde dalmaz ve sabah demlemeniz için bir güreş müsabakasına girersiniz.

Çözüm, orta yol olan orta öğütmeyi tercih etmektir. Mağazadan önceden öğütülmüş kahve satın alıyorsanız, etikette “orta öğütme” veya “French press’te kullanım için” ibaresini arayın. Çekirdeklerinizi evde öğütmek, öğütücünüzün French press ayarı yoksa biraz daha fazla tahmin gerektirebilir.

Eğer yoksa, çekirdekleri her şey mat bir yüzeye ve eşit bir boyuta sahip olana kadar öğütmelisiniz. Her şey çok ince olmadan önce öğütmeyi bıraktığınızdan emin olun. Kahvenizin toz yerine kum kıvamında olmasını ve her bir çekirdeğin küçükken bile kendi bireysel şeklini korumasını istersiniz.

French press’inizi hazırlayın

French press’te kullanacağınız kahve türünü belirledikten sonra sıra French press’in kendisine gelir. Ve yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri de onu doğru şekilde hazırlamaktır. French press’inizin temiz olduğundan emin olmanın yanı sıra, kahvenizi koymadan önce sıcak olduğundan da emin olmalısınız.

Bir su ısıtıcısında su kaynatın, birkaç dakika soğumasını bekleyin ve ardından sıcak içeriği boş French press’inize dökün. Suyu dökmeden önce birkaç dakika bekletin, kahvenizi ekleyin ve normal şekilde demleyin. Bu önemli bir adım gibi görünmese de öyle.

French pressler genellikle metal, cam ve bazen seramik kombinasyonundan yapılır ve tüm bu malzemeler ısıyı hızlı kaybetme eğilimindedir. Bu nedenle, soğuk bir French press’te kahve yapıyorsanız, istemeden de olsa sıcaklığını düşürmüş olursunuz. Ancak French press’inizi önceden ısıtırsanız, kahvenizi daha uzun süre sıcak tutarsınız ve bu da en iyi şekilde demlenmesini sağlar. Bu hazırlık aşaması aynı zamanda French press’iniz soğuk bir yerde tutulduysa camının kırılmamasını sağlayacaktır – ancak kırıldıysa, sıcaklığa getirmek için sıcak yerine ılık su kullanmak önemlidir.

Fincan başına doğru miktarda kahve kullanın

Her bir fincan French press kahve için kullandığınız kahve miktarı, ne yaptığınızı bilmiyorsanız oldukça rastgele gelebilir. İçine birkaç kaşık atabilir, biraz göz gezdirebilir ve en iyisini umabilirsiniz. Ama bundan çok daha fazlası var.

Kullandığınız kahvenin suya oranı, lezzetini önemli ölçüde etkiler. Çok az kullanırsanız, kahveniz zayıf ve tatsız olur. Öte yandan, çok fazla kullanırsanız kahveniz aşırı güçlü ve acı olur. Dahası, çok fazla kahve telvesi kullanmak para israfına neden olabilir. Aşırıya kaçarsanız, su hepsini ememez ve kahve işe yaramaz hale gelir.

Peki doğru miktar ne kadardır? Bu oldukça bilimsel bir konu. İdeal oran 250 mililitre su başına 15 gram kahve telvesi kullanmaktır. Yaptığınız fincan sayısı arttıkça bu miktar değişmez ve doğru miktarı elde edene kadar iki katına çıkarabilirsiniz. Elinizde tartı yoksa, bir yemek kaşığı kullanarak daha kabaca da ölçebilirsiniz. Bir fincan su için iki tepeleme yemek kaşığını hedefleyin. Yine de terazi kullanarak tartmak çok daha kesindir ve size çok daha iyi bir sabah kupası bırakacaktır.

En iyi kahve için filtrelenmiş suya ihtiyacınız olacak

Bir fincan kahvenin temel olarak sudan oluştuğu göz önüne alındığında – son içeceğinizin neredeyse %99’u sudur ve %1’inden biraz fazlası kahve parçacıklarından oluşur – kullandığınız suyun alabileceğinizin en iyisi olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz. Ancak sorun şu ki, musluğunuzdan akan suya güvenemeyebilirsiniz.

Hem sert hem de yumuşak su kahvenizin tadını etkileyebilir ve zamanla French press’inizin kalitesini düşürebilir. Sert su, zaman içinde mineral birikimine neden olabileceğinden bu konuda özellikle sorunludur. Buna ek olarak, kalsiyum gibi buna neden olabilecek mineraller kahvenizin tadı üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir ve daha acı görünmesine neden olabilir.

Yumuşak su aynı zamanda kahvenin tadını da etkileyebilir ve daha az yoğun bir tada sahip olmasına neden olabilir. Yine de çözüm oldukça basittir: French press kahvenizi filtrelenmiş su kullanarak yapın. Su filtreleri, suyunuzdaki kirleri ve aşırı miktardaki mineralleri gidererek çalışır, size genel olarak daha temiz bir tat verir ve kahve aromalarınızın parlamasını sağlar. En iyi sonuçlar için, çıkarılabilir filtre takılı bir sürahi kullanın, çünkü etkinliğini kaybetmeye başladığında bunları değiştirebilirsiniz.

Kahveniz için doğru sıcaklıkta su kullanın

Kahvenizi nasıl yapıyorsunuz? Eğer kaynar su kullanıyorsanız, o zaman tamamen yanlış yapıyorsunuz demektir. Su sıcaklığı, kaliteli bir fincan French press kahve yapmanın en büyük faktörlerinden biridir. Dolayısıyla, suyunuz çok sıcak veya çok soğuksa, ekstraksiyon sürecini hızlandırarak kahvenin tadını acı hale getirebilir veya yavaşlatarak ekşi ve zayıf bir tat bırakabilirsiniz.

Önemli olan, genellikle 195 ila 212 Fahrenheit derece arasında yer alan tatlı noktayı bulmaktır. İdeal olarak, su sıcaklığınızın bu ölçeğin alt ucunda olmasını istersiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu iki alet kullanmaktır: su ısıtıcınız ve bir termometre. Su ısıtıcınızı kaynatın ve ardından suyun bir dakika kadar hafifçe soğumasını bekleyin, sıcaklığını ölçmek için termometrenizi içine atın – buhara dikkat edin. İstediğiniz aralığa düştüğünde, kahvenizin üzerine dökebilirsiniz.

Önemli bir nokta da, farklı kavrulmuş kahveler farklı sıcaklıklarda daha iyi sonuç verebilir. Eğer daha koyu bir kavurmanız varsa, biraz daha soğuk bir su sıcaklığı hedefleyin. Öte yandan, daha hafif kavrulmuş kahvelerden daha iyi bir lezzet elde etmek için daha fazla ekstraksiyon gerekebilir, bu nedenle daha sıcak su kullanmayı hedeflemelisiniz. Genel olarak konuşursak, kavurma ne kadar hafifse, kullanabileceğiniz sıcaklık o kadar yüksek olur.

Karıştırdığınızdan emin olun – ama sadece doğru zamanda

Karıştırmak mı, karıştırmamak mı? Cevap şu ki, suyunuzu döktükten sonra kahvenizi karıştırmak lezzetini artırıyor gibi görünüyor. Kahvenizi daldırmadan önce karıştırmak, telveyi çok daha eşit bir şekilde dağıtır ve öğütülmüş kahve çekirdeğinin her bir küçük parçasının suyla temas etmesini sağlar. Bu temelde ekstraksiyon işlemini daha tutarlı hale getirir ve kahvenizin her seferinde daha lezzetli olmasını sağlar.

Öte yandan, daldırmadan önce kahvenizi karıştırmadan bırakmak, tutarsız bir şekilde ekstrakte edilmiş bir sonuca neden olabilir ve kahvenin lezzetini zayıflatabilir. Ne zaman karıştırılacağına gelince, bu tamamen başka bir sorudur. Genel kanı, kabuğu kırmadan ve kahvenizi karıştırmadan önce en az dört dakika beklemeniz gerektiği yönündedir. Ancak biraz daha uzun süre beklemek size daha da yoğun bir lezzet verebilir, bu nedenle aradığınız şey buysa yaklaşık beş dakikayı hedefleyin.

Kahvenizin demlenmesi için bir zamanlayıcı ayarlayın

Kahve demleme sürenizi takip etmek, French press’te iyi bir fincan yapmanın anahtarıdır. Ancak çok uzun süre beklerseniz, bu konuda bu kadar rahat davrandığınıza pişman olursunuz. Kahvenizin çok uzun süre demlenmesine izin verirseniz, çok fazla çeker ve sonunda acı ve metalik bir kahve elde edersiniz. Tersine, yeterince uzun süre bırakmazsanız da tam tersi bir sorunla karşılaşırsınız: Kahveniz tatsız ve sulu olur.

Bununla mücadele etmek ise son derece basittir: Bir zamanlayıcı kullanın. Zamanlayıcınızı gereken süreye ayarlayın – ideal olarak dört dakika veya hemen üstü. Ardından, suyunuzu kahvenin üzerine dökün ve ardından düğmesine basın.

Süre dolduğunda fincanınızı boşaltın. Bu kadar basit. Daha da teknik bir şekilde yapmak istiyorsanız, karıştırıp dökmeden önceki son 30 saniyede biraz daha su ekleyin. Ekstra su, kahve telvesine emilen nemi değiştirmeye yarayacaktır, bu da elde ettiğiniz toplam kahve hacmini azaltabilir.

Artan kahveniz varsa, süzün

Günlük kahvenizi French press’te yapıyorsanız, sabahları hepsini tek seferde yapmak ve başka bir fincan doldurma zamanı gelene kadar kabı bir kenarda bırakmak oldukça caziptir. Ancak bunu yapmak size harika bir ilk fincan ve berbat bir ikinci fincan bırakabilir. Kahvenizi başka bir kaba boşaltmazsanız, siz boşaltana kadar demlenmeye devam edecek ve ekstraksiyon işlemi, telveden çıkarılacak daha fazla lezzet kalmayana kadar sürecektir. Bu da buruk ve sert bir kahve elde etmenin en kesin yoludur.

Bu nedenle, kahvenizi demledikten sonra tamamını dökün ve fincanınızda olmayanları ayrı bir kaba koyun. İdeal olarak, kahvenin hızlı soğumaması için ısıyı tutabilen ve zaten sıcak olan bir kaba boşaltmalısınız. Önceden ısıtılmış bir termal şişe tercih etmek için harika bir seçenektir. İçine biraz kaynar su döküp bir dakika beklettikten sonra ılıyınca dökerek önceden ısıtmanız yeterlidir.

French press kahveyi yeniden ısıtmanın, kesinlikle yapılabilir olsa da, en iyi yol olmadığını unutmayın. Bu, kahvenizin tadını değiştirebilir ve ilk fincanınızdan tamamen farklı bir lezzet verebilir. Ancak mecbur kalırsanız, mikrodalganızı istediğiniz sıcaklığa gelene kadar 20 saniyelik aralıklarla patlatarak kullanabilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, French press’inizi iyice temizlediğinizden emin olun

French press’inizi kullandıktan sonra, bir sonraki sefer için saklamadan önce hızlıca durulamak cazip gelebilir. Ancak bunu yapmak bir sonraki fincanınızın kalitesini düşürebilir. Bir French press’in tekrar tekrar kullanılması, kahvenin doğal yağlarının duvarlarında birikmesine neden olabilir ve bu da demlemenizin tadını etkilemeye başlayabilir. French press’inizi her işiniz bittiğinde temizlemelisiniz.

Düzgün bir şekilde temizlediğinizde, yalnızca bunu ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda artık kahve telvesinde veya presin camında veya sapında bakteri oluşma olasılığını da azaltırsınız. Artan telveyi süzerek ya da kauçuk veya tahta bir spatula ile kaşıklayarak presten çıkarmakla başlayın. Kahve telvesi ıslandığında hacmi artabileceğinden, giderlerin tıkanmasına katkıda bulunabileceğinden, bunları lavaboya boşaltmayın.

Bu işlem tamamlandıktan sonra, prese biraz ılık su ve biraz bulaşık sabunu ekleyin ve karışımı köpüklü bir kıvama getirmek için pistonu kullanın. Sabunlu suyu çıkarın ve temiz bir bezle kurulamadan önce her yerini silerek temizleyin.

Fransız presinizi her hafta derinlemesine temizlemeniz de önemlidir, böylece tüm köşe ve bucaklarına girdiğinizden emin olursunuz. Pistonu sökün ve tüm parçaları bulaşık makinesine koyun (French press’inizin bulaşık makinesinde yıkanabilir olması şartıyla).

French press filtrenizi değiştirmeyi unutmayın

Her French pressin değiştirilmesi gereken bir zaman gelir. Ancak bazı parçaları diğerlerinden daha çabuk yıpranabilir. French press filtreleri, daldırma sırasında kahve telvesini içlerinde hapsetme gibi talihsiz bir hünere sahip olduklarından, kalitede bozulmaya özellikle eğilimlidirler. Zamanla bu durum kalıntı birikmesine yol açabilir. Bu birikim sadece filtrenin daldırma işleminde daha az etkili olmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda kahvenizde istenmeyen tatlara yol açabilir ve fincanınıza tortu girmesine de katkıda bulunabilir.

French press filtreleri de tekrarlanan daldırma hareketi ve cam duvarlarla temas sayesinde hasar görebilir ve potansiyel olarak yıpranmaya neden olabilir. İdeal olarak, ilk hasar belirtisinde veya özellikle kirli veya tıkanmış görünüyorsa filtrenizi değiştirmelisiniz. Yedek filtreler nispeten kolay bulunabilir ve tek yapmanız gereken önce piston plakasını sökerek presinizi sökmek ve daha büyük metal parçalar arasındaki ağ filtreyi çıkarmaktır. Ardından, yeni bir filtre takın ve her şeyi tekrar bir araya getirin.

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?