Espresso ile demleme kahve arasındaki fark nedir?

Cups Under Espresso Machine Portafilter July 2001

Son zamanlarda demleme kahveye ilgi arttı. Bu da filtre kahvenin eski ününe kavuşmasına neden oldu. Ancak demleme kahve ile espresso arasındaki tercih bugün de kahve severleri iki farklı kutba ayırmış durumda. Her iki kesim de kendi yöntemlerinin en iyisi olduğu konusunda ısrarlı.

“Zevkler ve renkler” konusunun tartışılmayacağını bildiğimizden kararı size bırakıyoruz. Ancak her iki yöntemi de biraz anlatmakta fayda var.

Damıtma kahve ya da filtre kahve olarak bilinen yöntem Amerika’da kullanılmaya başladığında dünya kahve piyasasında önemli bir değişim yaşanmıştı. Yaygın nufus artık kahvesini filtreden geçen sıcak su ile elde etmeye başlamıştı. Bu yöntem hem pratik hem de hızlıydı.

Artan talep üzerine kahve endüstrisi bu tür kahve makinalarının üretimine hız verdi. Amerikalılar bu makinaları çok sevdi. Ancak bu yöntem hiçbir zaman espressoyu tahtından edemedi.

Espressoyu filtre kahveden ayıran özellik

demleme kahve

Bugünlerde Starbucks ya da bir başka kahveciye gidip bir paket kavrulmuş kahve çekirdeği almak istediğinizde paketlerin üstünde kocaman harflerle Espresso yazısını görebilirsiniz. Bu bir kahve çekirdeği türü değil kavurma şekli ya da daha doğrusu kahveyi hazırlama yöntemidir.

Espresso için hazırlanmış kahveyi demleme kahve aletlerinde de yapabilirsiniz. Bazıları espresso için hazırlanan kahveleri Chemex ya da French Press gibi aletlerde demleyebilir ve bundan aldığı sonuçtan memnun olabilir.

Ancak espresso denen yöntemin temelinde yüksek basınçlı sıcak su vardır. Yani kahveniz bu basınçlı sıcak suyla demlenir. Kahve tanecikleri demleme metodlardakine oranla daha ince olur. Ortaya çıkan sonuç daha az suyla daha yoğun kahve şeklinde olur.

Yani içtiğiniz kahve demlemeye göre azdır ama tadı daha kuvvetlidir. Bazı kahve tutkunları bu yöntemi tercih eder. Özellikle Avrupa’da Amerika’dan daha yaygın olarak kullanılır.

Espressoyu demleme kahveden ayıran en önemli özellik kahvenin üstünde kalan kremasıdır. Demlemede bu krema az da olsa görülür ama espressonun özelliği yüzeyi yoğun bir şekilde kaplayan bu kremadır. Bu krema aynı zamanda kahvenin sertliğinin de göstergesidir.

Espresso ile demleme kahve arasındaki farkı merak edenlerin en çok sorduğu soru hangisinin daha fazla kafein içerdiğidir. Aslında bu sorunun cevabı değişkendir ama genelde demleme usulü ile elde edilen kahvenin kafeini daha fazladır. Bu da demleme kahveyi içtiğiniz bardağın büyüklüğüyle ilgili bir konudur. Yani küçük bir espresso fincanında büyük bir kahve kupasından daha az kafein olur.

Kahveyi demlemek ve onu içmek tamamen kişisel bir tercihtir. Hangisi daha pratikse ve uygun tad veriyorsa onu tercih edin. Sonuçta aldığız tadı en iyi kendiniz ölçeceksiniz.

Kahve demleme yönteminiz nedir?
Kahveyi nasıl tercih edersiniz, espresso mu yoksa filtre mi?

Yanıtlarınızı merak ediyoruz.

 

kahve makinelerikahve makinesi tasarımıkendi kahve makinenizi kendiniz yapınYeni kahve makinesi

Remzi Gökdağ (d. 1968, Beşiktaş, İstanbul) gazeteci, yazar ve dijital yayıncı. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının da yazarıdır. Dünya kentlerini keşfetmeye, hayvanlara ve kahveye olan tutkusuyla bilinir.

error: © 2021 Kahvve.com