Moka pot mu, French press mi?

Moka pot mu ve French press mi? İki popüler kahve demleyicisinin uzun yıllara dayanan mücadelesi günümüzde devam ediyor. Hangi yöntem daha iyi?
14/03/2024

Moka pot mu ve French press mi? İki popüler kahve demleyicisinin uzun yıllara dayanan mücadelesi günümüzde devam ediyor. Hangi yöntem daha iyi? Moka pot mu, French press mi?

Her kahve meraklısının hangi kahve makinesinin en lezzetli kahveyi hazırladığı ve hangisini tercih ettiği konusunda kendine has bir fikri vardır. Bunlar arasında en sık kullanılan iki yöntem vardır: Moka pot ve French Press…

İkisi de bir fincan kahve yapmak için tamamen farklı iki yöntemdir. Bu nedenle birinin diğerinden daha iyi olduğunu iddia etmek tamamen kişisel zevke bağlıdır. French Press tam daldırmalı demleme yöntemini kullanırken, Moka Pot düdüklü tencere gibi çalışarak size “espresso benzeri” bir fincan kahve sunar.

Her ikisi de lezzetli bir fincan kahve yapmanın mükemmel yollarıdır ve bu, yapmak istediğiniz temizlik ve demleme öncesi hazırlık miktarı ile birlikte hangisini tercih ettiğinize bağlıdır.

Şahsen ben her ikisini de kullanıyorum. Hangi kahve makinesini satın alacağınız konusunda kararsızsanız, size her biri hakkında tarafsız bir genel bakış sunacağım ve temel farklılıkları açıklayacağım.

Moka Pot

Moka Pot, İtalya’da hemen hemen her mutfakta bulunan ve Bialetti’nin Moka Pot arenasındaki büyük isim markası olduğu bir demleme aracıdır. Genellikle ocak üstü espresso makinesi olarak adlandırılır. Ancak basıncı sınırlıdır. Espresso makineleri yaklaşık 9 barda demlenirken Moka Pot yalnızca 1,5 bar basınç üretir. Tencerenin hızlı bir şekilde ısınması ve basınç üretmesi gerektiğinden, bu demleyicileri neredeyse alüminyum veya paslanmaz çelikten yapılmıştır.

Moka Pot, kapalı bir demleme kabı oluşturmak için birbirine sıkıca oturan üç parçaya sahiptir. Su haznesi, ortasına sıkıştırılmış bir kahve filtresi ve bitmiş kahvenin toplandığı bir üst hazne vardır.

Demleme işlemi oldukça basittir. Su yavaşça kaynamaya başladığında, alttaki su haznesinde oluşan buhar, sıcak suyu kahve telvesinin bulunduğu filtreden yukarı doğru iter. Çekilen kahve daha sonra üst hazneye itilir ve burada toplanarak fincanınıza dökmeye hazır hale gelir.

Moka Pot ile her seferinde mükemmel bir fincan kahve yapmak için zor gelebilir ve basınç nedeniyle bu kahve demleyicisi ile ilgili bazı tehlikeler de olabilir. Neyse ki çoğu Moka Pot bir emniyet valfi ile donatılmıştır, bu nedenle kazalar nadiren görülür.

French Press

French Press, basınç yerine daldırarak demleme yöntemini kullanır, bu da kahvenin daha uzun süre demlenmesini sağlayarak daha dolgun ve daha ağır bir demleme üretir ve son fincana daha fazla kahve yağı girmesine izin verir. French Press hayranları, tadın diğer demleme yöntemlerinden çok daha üstün olduğunu söyler.

Moka Pot ve French Press söz konusu olduğunda, French Press’ler çok daha az emek gerektirir ve son demleme söz konusu olduğunda çok daha bağışlayıcıdır; yani French Press acemiler için mükemmeldir.

French Press’in kullanımı çok kolaydır. İri çekilmiş kahveyi cam sürahiye koyun, kaynar suyu kahvenin üzerine dökün, tepesine kadar doldurun ve demlenmeye bırakın. Kahvenin suda ne kadar süre demlenmeye bırakılacağı konusu kişiden kişiye değişir ve en iyi French press kahvesi su oranlarınına bağlıdır.

Bununla birlikte, ne kadar uzun süre bırakırsanız, daldırılmış kahve telvesinin aşırı ekstraksiyonu nedeniyle kahvenizin tadı o kadar acı olacaktır.

Kahvenin ne kadar süre demlendiğinden memnun olduğunuzda (5 dakikadan uzun olmamasını öneririm), tüm kahveyi sürahinin dibine itecek ve döküldükten sonra kahve fincanınızdan uzak tutacak ince bir ağa sahip olan pistonu aşağı doğru itin. Kahve demleme işlemi bundan daha basit olamaz.

Adım adım faydalı resimlerle daha ayrıntılı bir genel bakış istiyorsanız, French Press kullanarak kahve demleme hakkındaki bu kılavuzu okuyun.

Moka Pot vs French Press

Özetlemek gerekirse…

Moka Pot ve French Press’in her ikisiyle de tadı harika bir fincan kahve demleyebilirsiniz. Daha espresso benzeri bir kahve tercih ediyorsanız, Moka Pot’u öneririm; size espressoya benzer kahve için en uygun demleyicidir. Moka Pot’ta ustalaştığınızda, o çok sevilen kremayı elde edebileceğinizi göreceksiniz! Moka Pot ayrıca French Press’e kıyasla çok daha konsantre bir demleme sunar, ancak onu kurmak ve demlemek için biraz daha fazla uğraş gerektirir. Hafif (minimal) bir öğrenme eğrisine aldırmazsanız, Moka Pot pahalı espresso makinelerine mükemmel bir alternatiftir.

French Press’in kullanımı son derece basittir ve neredeyse herkes bundan iyi tatta bir fincan kahve elde edebilir. Tam daldırma kahve, kahvelerin gizli tatlarını ve yağlarını çok daha fazla ortaya çıkaran daha dolgun gövdeli bir fincan sunma eğilimindedir. French Press’in fincanıma verdiği tadı seviyorum, ancak bu kişisel bir tercih meselesi. Standart bir otomatik damla kahve makinesinden biraz daha maceracı bir şey arıyorsanız, French Press’i tercih etmenizi tavsiye ederim. Dediğim gibi, neredeyse kusursuzdur ve French Press’te arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz kadar çok kahve demleyebilirsiniz.

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?