İşin sırrı iyi kahvede, ekipmanda değil

21/04/2023

İbrahim Büker – Kahve sektörü geliştikçe tedarikçiler, toptancılar, ekipman vs. satan, üreten firmalar yeni ekipmanlar üretmeye ya da yurtdışından ürünler getirerek tüketicilere, kahve dükkanlarına satmaya tanıtmaya başladılar. Sürekli yeni kahve demleme ekipmanları çıkıyor. Peki gerekli mi?

Nisan Ağca hocamın Youtube’da yayınladığı Ekipman Çılgınlığı videosunu da izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Paramızı ekipmana yatırıp ucuz kahve kullandığımızda maalesef nitelikli bir fincan elde edemiyoruz. Tadım notlarında kırmızı orman meyveleri yazan bir kahveyi v60’da demleyince çikolata, chemex’te demleyince limon, aeropress’te demleyince narenciye tatları almıyoruz. Aynı kahveyi farklı ekipmanlarda demlemek bizlere inanılmaz farklı tatlar, sonuçlar çıkarmaz.

İyi bir kahveyi gerçekten kötü demlemek çok zor bir iş ama kötü kahveyi istediğiniz tüm ekipmanlarda deneyin, mükemmel tecrübeli barista olun yine de iyi bir sonuç elde edemeyeceksiniz. Terimlerle açıklayarak sizleri yormak istemiyorum.

İşi özü iyi kahve alın, ekipman çılgınlığından vazgeçin..

“İyi kahve nasıl seçilir?” yazısı yakında..

İbrahim Büker
SCA Sertifikalı Barista
A4 Kahve Kahve Kavurucusu, Barista Eğitmeni
Instagram: @aeternus.coffee

Önceki Yazı

Espresso makinası alırken nelere dikkat etmeli?

Sonraki Yazı

French Press ile En İyi Kahveyi Yapmak İçin 11 İpucu

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?