Kahvede Bulunan Doğal Aromalar Nelerdir?

22/12/2023

Eğer bir paket kahvenin üzerindeki içindekiler kısmına baktıysanız, “doğal aromalar” diye bir şey fark etmişsinizdir. Bu aromalar, düşündüğünüz gibi kahvenin kendi tadı değildir. Bunun yerine, bunlar kahve paketinizde bulunan lezzet katkılarıdır.

Doğal aroma katkıları, adlarına rağmen, aslında o kadar da doğal değildir. Bazıları doğal olarak oluşan malzemelerden elde edilirken, çoğu zaman kimyagerler bu aromaları sentetik olarak yaratır. Genellikle kimyagerler bu doğal aromaları kakao, vanilya ve fındık gibi kahve ile iyi uyum sağlayan gıdalardan veya tatlardan oluştururlar. Daha sonra, lezzeti artırmaya yardımcı olmak için kahveye eklenirler.

Kahvenizin tadını güzelleştirmenin yanı sıra, bu doğal aromalar kahvenizin daha uzun süre dayanmasını da sağlayabilir. Çünkü kahveniz oksitlendikçe tadı da değişir. Ancak aroma yağları oksidasyonun tadını maskeleyerek kahvenizin çok daha uzun süre lezzetli kalmasını sağlar.

Unutulmaması gereken bir nokta, tüm kahve çeşitlerinin doğal aromalara sahip olmadığıdır. Bunlar aroma katkı maddeleri olduğundan, fındık veya mevsimlik balkabağı baharatlı kahve gibi aromalı kahve paketlerinde bulunurlar.

Doğal aroma fikrini kim ortaya attı?

Doğal aromalar kulağa yakın zamanda laboratuvarda üretilmiş bir şey gibi gelse de, aslında uzun zamandır varlar. Binlerce yıl önce insanlar, tadı güzelleştirmek için kahvelerine tarçın ve hindiba eklemişlerdir.

Daha sonra, 11. yüzyıl civarında, Hindistan ve Orta Doğu’daki insanlar uçucu yağlar üretmek için malzemeleri damıtmaya başladılar. Doğal aromalara benzeyen bu yağlar daha sonra çekirdeklerin tadını değiştirmek için kahveye eklenebiliyordu.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, insanlar aromaların nasıl üretileceğini keşfetti ve bu da sadece kahveye değil diğer gıdalara da eklenen sentetik aromaların ortaya çıkmasına neden oldu.

Ancak, Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, sağlık konusunda daha bilinçli tüketicilerin, bu aromaların çoğu sentetik olarak yaratıldığı için ‘doğal’ kelimesinin dahil edilmesinden rahatsız olduklarını bildirmektedir. Dolayısıyla, doğal aromaların düşüşe geçmesi uzun sürmeyebilir.

Kahve oyununuzu geliştirmenin diğer yolları

Kahvenize sentetik aromalar ekleme fikrinden hoşlanmıyorsanız, kahve oyununuzu kendi başınıza geliştirebilirsiniz. Sentetik aromalı kahve çekirdekleri satın almadan kahvenizin tadını değiştirmenin bir yolu da hindistan cevizi yağı eklemektir. Hindistan cevizi yağı, kahvenize bir miktar hindistan cevizi katarken aynı zamanda enerji seviyenizi yükseltir ve metabolizmanızı hızlandırır. Hindistan cevizi aroması dışında kurşun geçirmez kahve gibi!

Kahvenizin tadını değiştirmenin bir başka yolu da kullandığınız sütle oynamaktır. Örneğin, yulaf, soya, badem ve kaju sütü kahvenizin tadını değiştirir ve süte her bir bileşenin ince notalarını ekler. Ayrıca, yulaf gibi bazı süt türleri kahvenizi çok daha kremalı hale getirebilir!

Bu nedenle, çok doğal olmayan tatlara sahip kahve satın almaktan kaçınmak istiyorsanız, demlemenizin tadını kendi başınıza değiştirebilirsiniz. Bu şekilde, sentetik kimyasallar olmadan benzersiz aromalı kahve elde edersiniz.

Önceki Yazı

Geleneksel yöntemlerle lezzetli kahvenin peşinde…

Sonraki Yazı

Jamaican Blue Mountain nedir, neden pahallıdır?

error: © 2021 Kahvve.com