Köpüklü Türk Kahvesi Tarifi

05/03/2021

Köpüklü Türk kahvesi içmek gibisi yok. Geleneksel bir içeceğimiz olan köpüklü türk kahvesi nasıl yapılır?
Türk kahvesi, geleneksel lezzetlerimizden biridir. Kız isteme törenleri, bayramlar, aile toplantıları ve arkadaş sohbetlerine eşlik eden türk kahvesi yapmak için birçok püf noktası vardır. Köpüklü türk kahvesi nasıl yapılır? Öncelikle türk kahvesini çekirdek olarak alıp kendinizi çekerseniz çok iyi olur. Ama elektrikli öğütücüler kahveyi çok ince çekemezler. Bir el değirmeni yardımı ile türk kahvesini öğütebilirsiniz. Eğer öğütemiyorsanız kahveniz mutlaka taze çekilmiş olmalıdır.

Köpüklü Türk kahvesi nasıl pişirilir?

Kahve iki farklı yöntem ile pişirilir. İlk olarak cezvenin içine kaç kişilik kahve yapacaksanız o kadar fincan su koyun. Her bir fincan için ise bir buçuk çay kaşığı kahve ve bir çay kaşığı şeker koyun. Cezveyi ateşe koymadan önce iyice karıştırın. Pişen kahveye asla kaşık sokulmaz bunu unutmayın. Bu köpüklü türk kahvesi yapmanın sırlarından en önemlisidir. Türk kahvesi iyice göbeklenince kaşık yardımı ile oluşan köpüğü dikkatli bir biçimde fincanlara pay edin. Sonra cezveyi tekrar ateşe koyup iyice kaynatın. Türk kahvesini fincanlara dökün ve servis edin.

Köpüklü türk kahvesi yapmak için ikinci bir yöntem daha vardır. Öncelikle buzdolabında iyice soğumuş bir su ile kahveyi yapmalısınız. Çünkü eğer ılık suyla kahve yaparsanız az köpüklü olur. Cezveye iki çay kaşığı kahve ve bir çay kaşığı şeker koyup kısık ateşte karıştırarak kavurun. Daha sonra üzerine suyu ekleyin ve köpük oluşunca fincanlara pay edin. Kahve iyice kaynayınca fincanlara döküp servis yapın. Türk kahvesini saklamak için ağzı sıkı olan bir kap kullanmalısınız. Kahveyi alıp dökerken asla ıslak ya da nemli bir kaşık kullanmayın. Uzun süre bekleyen ve nemlenmiş kahvelerden iyi bir sonuç alamazsınız. Musluk suyu ile yapılan kahvenin tadı güzel olmaz. Çünkü içindeki klor tadını bozar. Bu yüzden içme suyu kullanmanız daha iyi sonuç verir. Beklemiş olan türk kahvesini tüketmemelisiniz. Çünkü köpüklü türk kahvesi taze içilmesi gereken bir içecektir.

Türk kahvesini lokum, çikolata, badem şekeri, meyve şekeri, akide şekeri ya da hurma ile ikram edebilirsiniz. Ayrıca yaş pasta, ekler pasta, tiramisu, cheesecake, şekerpare, baklava, bülbül yuvası, antep sarması gibi tatlılar ile de türk kahvesini ikram edebilirsiniz.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?