Starbucks ismi nasıl doğdu? Kahve devinin az bilinen isim hikayesi…

10/12/2023

Starbucks ismi ilk kez nerede ve nasıl ortaya çıktı? Kahve imparatorluğunun adını kim nerede koydu? Starbucks adı hangi ünlü romandan geliyor? Bu adın uzak denizlerle ilgisi ne?

Starbucks ile ilgili şehir efsanesi haline gelmiş pek çok konu vardır. Bunlardan biri de Starbucks ismi ile ilgili olandır. İnternette dolaşan asılsız pek çok bilgiyi görünce bu konunun aslını araştıralım dedik. Öğrendiğimiz bilgileri kahvve.com okurlarıyla paylaşalım istedik.

Starbucks ismi nerden geliyor?

Kahve zincirinin ismi için ortaya atılan ilk orijinal fikirin aslında Starbucks adı ile uzaktan yakına ilgisi yoktu. Starbucks’ın isim babaları çalışmaya başladıklarında ilk ortaya çıkan isim Cargo House olmuştu.

Starbucks kurucularından Gordon Bowker’ın The Seattle Times‘a verdiği demeçten öğrendiğimize göre kendisinin Cargo House adına ısınamadığını ve bu ismin şirket adı olarak belirlenmesinin “korkunç bir hata olacağını” söylemiş. Arkadaşı Terry Heckler ile yeni isim konusunda tekrar düşünmeye başlayan ekip güçlü bir marka yaratmak için tüketici algısını araştırmaya başlamış.

Bowker, beğendiği “st” sözcüklerini ön plana almış.

Ona köre bu iki harfin yan yana olması güçlü bir imaj oluşturacak aynı zamanda kolay hecelenecekti.

Araştırmalar devam ederken ekipten biri “Cascades ve Rainier Dağı”nın eski bir maden haritasını çıkardı ve ABD gazetesinde eski bir madencilik kasabası olan Starbo‘yu gördü. Bu isme itiraz eden yoktu. Ekip heyecanlanmıştı ancak biraz daha araştırmaya karar verdiler.

Bu sefer karşılarına efsane Moby-Dick romanı çıktı. Yüzbaşı Ahab’ın gemisinin adı olan Pequod ismi dikkatlerini çekti ama daha sonra bunu da beğenmediler.

Bowker ve Heckler en çok ilgilerini çeken isme Herman Melville’in romanındaki bir satırda rastladılar. Bu Starbuck idi. Romanda yer alan bu karakter aynı zamanda Kaptan Ahab’ın ilk arkadaşı ve sıkı bir kahve dostuydu.

Ekibe göre bu isim uzak denizlerin romantizmini ve erken kahve tüccarlarının denizcilik geleneğini hatırlatıyordu. Herkes bu ismi beğendi. Aradıklarını bulmanın rahatlığıyla yeni kurulan şirketlerine bu ismi koydular.

 

Kaynak: Kahvve.com

 

Remzi Gökdağ

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve dijital yayıncıdır. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?