Kahvede macera arayanlara Vietnam kahvesi

Vietnam’ı ziyaret edenler bilir. Kahve,  bu ülkenin en derin geleneklerinden biri. Kahve üreten ülkeler listesinde üçüncü sırada yer alan Vietnam’da kahve diğer ülkelerdeki gibi içilmiyor.

Geleneksel Vietnam kahvesinin içinde tereyağı, peynir ve yumurta da bulunuyor.

Yumurtalı kahve adıyla bilinen Cà phê trúng Vietnamlıların vazgeçemediği içecekler listesinin başında yer alıyor.

İhtiyaçtan ortaya çıkan içecek: Yumurtalı kahve

Vietnam kahvesi ya da yumurtalı kahve ilk kez 1946’da ortaya çıktı. 2. Dünya Savaşı’nın ertesinde Vietnam’ın başkenti Hanoi’de hızla yayılan bu içeceğin mucidi Sofitel Metropole otelinde çalışan bir garsondu.

O yıllarda ülkede süt kıtlığı vardı. Kahvesini sütlü içmeyi sevenler sütü kolay kolay bulamıyordu. Otel müşterilerine süt niyetine çırpılmış yumurta akından oluşan köpük eşliğinde sunulan kahveler beğenildi.

Daha sonra bu uygulamaya bazı eklemeler yapıldı. Bazı kafe sahipleri yumurta akının yanına tereyağ ve peynir de eklemeye başladı.

Vietnamlılar bir anda ortaya çıkan yeni kahveyi sevdi. O günden bu yana bu gelenek ülkenin diğer kentlerinde de devam etti.

Vietnam’ın yumurtalı kahve tarifini denemek isteyenler kısa bir Google araştırmasından sonra pek çok örnekle karşılaşabilir. Ancak bu değişik kahve türünün orjinal tadına varmak için Vietnam’a bir gezi planı yapmakta fayda var!

Önceki Yazı

Kafein, Tip-2 diyabet riskini azaltıyor

Sonraki Yazı

Haldun Taner’den Kahvehaneler Üzerine

Lezzet son yazılar

Starbucks’ın mozaik kek tarifi

Kahvenizi içerken yanında birşeyler atıştırmayı sevenlere Starbuck'ın ünlü mozaik keki tarifini veriyoruz. Kahveyle birlikte ağzınızda kalıcı…

error: © 2021 Kahvve.com