Cup Of Joe ifadesi nereden geliyor?

Cup Of Joe yani Bir fincan Joe… Cup Of Joe yani Bir fincan Joe… Amerikalıların kahveye uzun yıllar önce bu adı vermiş. Ancak bu terimin kökeni hakkında kimsenin kesin bir bilgisi yok. Cup Of Joe terimi nereden geliyor?
26/04/2024

Cup Of Joe yani bir fincan Joe… Amerikalıların kahveye uzun yıllar önce bu adı vermiş. Ancak bu terimin kökeni hakkında kimsenin kesin bir bilgisi yok. Cup Of Joe terimi nereden geliyor? Bu soruya cevap bulmak için okuduğumuz kaynaklardan elde ettiğimiz bilgileri burada özetleyeceğiz.

İçecek dünyasında bazı tuhaf takma adlar vardır, Amerikalılar da bu takma adları her fırsatta kullanmaya bayılır. Ancak onların kahveye neden Joe dedikleri tam bir muamma. Amerikalılar kahveye neden Joe diyor? Bu ifade bir yerden gelmiş olmalı, ama nereden? Joe kim?

Dürüst olmak gerekirse, bu gizemin cevabını bulmak kolay olmadı. Hatta bulabildiğimizden bile emin değilim. Sadece kahve dünyasında dolaşan dört popüler teoriyi listeleyeceğim. Karar sizin.

Josephus Daniels

Kahvenin neden Joe olarak adlandırıldığına dair en olası açıklamalardan biri budur. Yaklaşık 1913 yılına kadar uzanan askeri bir bağlantısı var. Bu teori, 1913-1921 yılları arasında ABD Donanması’nda sekreterlik yapan Josephus Daniel etrafında dönmektedir. O günlerde, donanmada içki ve eğlence yaygındı. Josephus bunu ortadan kaldırmak için kolları sıvadı ve işe alkolü yasaklayarak başladı. İçki kısıtlamasını telafi etmek için Josephus donanmaya bol miktarda kahve gönderdi. Ayık denizciler, tercih etmek zorunda kaldıkları yeni içeceğe kısa sürede ‘bir fincan Josephus Daniels’ adını verdi. Zamanla bu terim sadece “bir fincan Joe” olarak kısaltıldı.

Resmi kayıtlara göre ABD’de alkol yasağı 1914 yılında yürürlüğe girdi. Ancak “cup of Joe” terimi 1930’lara kadar resmi olarak belgelerde yer almadı. Bu ifadeye literatürde ilk kez 1931 tarihli bir Yedek Subay El Kitabı’nda rastlandı. Bu deyimin küçük bir denizci grubundan çıkıp gemiden gemiye, ağızdan ağıza dolaşarak belgelenmesi biraz zaman almış olmalı.

Sıradan Adam Teorisi

“Average joe” sıradan günlük insanı tanımlamak için kullanılan tipik bir Amerikan argo terimidir. Bu terim 1930 ve 1940’larda orduda kullanılmaya başlandı. Bu terimin de orduyla bağlantısı vardı. Çünkü o günlerde askerlere Joe ya da G.I Joe denmesi yaygındı. Kahve de askerler arasında popüler bir içecekti. Bir fincan Joe adının sıradan bir erkek içeceğine dönüşmesi uzun sürmedi.

Java + Mocha = Joe

Kelimelerin zaman içinde kısalması yaygın bir durumdur. İnsanlar tembeldir; eğer birkaç kelime ya da harf kesebiliyorlarsa, bunu yaparlar. Bu da kahvenin nasıl Joe’ya dönüşmüş olabileceğine dair bir başka teori.

Java ve Mocha yüzlerce yıldır kullanılan popüler kahve isimleri. Bu sözcükler kahvenin ilk ihraç edildiği limanlara kadar uzanıyor. Teoriye göre Java ve Mocha kelimeleri zamanla “Jamocha” olarak birleşmiş, daha sonra “Jamkoe” olarak kısaltılmış ve zaman geçtikçe kelime daha da kısalmış ve sonunda sadece “Joe” olmuştur.

Pazarlama yöntemi mi?

Bir fincan Joe ifadesi iyi bir pazarlama fikri olabilir mi? “Bir fincan Joe” teriminin telif hakları Martinson Coffee şirketi tarafından alınmıştır. Kahve şirketi 1898 yılında Joe Martinson tarafından New York’ta kuruldu. Joe Martinson’un felsefesi sadece en iyi kahveyi tedarik etmek ve pişirmekti. Araştırmalarıma göre, kahvesi yerel olarak “Joe’nun kahvesi” veya “bir fincan Joe” olarak adlandırılıyordu. Şirket büyüdükçe ve genişledikçe bu terimin farklı yerlere kolayca yayılarak “iyi kahve” için daha yaygın kullanılan bir terim haline gelebileceğini hayal etmek zor değil.

Sonuç: Kahveye Neden Joe Deniyor?

Bunun olası yanıtlarını yukarda verdik. Bunlar “Joe “nun kökeni ve “cup of Joe” ismiyle ilgili en popüler teorilerden dördü. Bazıları diğerlerinden daha olası görünüyor, ancak sanırım bu ifadenin gerçekte nereden geldiğini asla kesin olarak bilemeyeceğiz.

Size en inandırıcı gelen hangisi?

Bu terim Amerikalı kahve tiryakileri tarafından onlarca yıldır kullanılıyor ve muhtemelen önümüzdeki on yıllar boyunca da kullanılmaya devam edecek. Gerçek kökeni bir gün gün ışığına çıkabilir, ancak o ana

error: © 2021 Kahvve.com