Japonya’nın en ünlü Starbucks mağazası kapandı

Tokyo’da pek çok Starbucks şubesi var, ancak muhtemelen hiçbiri Shibuya’daki kadar ünlü değildir. Teknik olarak Shibuya semtinde birden fazla Starbucks var, ancak hemen hemen her Tokyolu’ya “Shibuya Starbucks” dediğinizde akıllarına hemen Shibuya İstasyonu’ndan dünyaca ünlü Shibuya Scramble kavşağının tam karşısındaki QFront binasında bulunan Starbucks gelir. İşte bu ünlü mağaza artık yok, tadilat nedeniyle kapalı ve belki de hiç açılmayacak.

Oysa QFront Starbucks onlarca yıldır Shibuya’nın simgesi olmuştu. Birçok insan buluşma yeri olarak sadık köpek Hachiko heykeli yerine burayı tercih ediyordu. QFront Starbucks aynı zamanda insanları izlemek için de harika bir yerdi. İkinci kattaki tavandan tabana pencerelerden birinin önünde bir koltuk kapan kendini o günün şanslı Japonu sayardı. Çünkü burası Japonya’daki en hareketli noktalardan birinin muhteşem manzarasına sahipti.

Tokyo yolcusuysanız ve buraya uğramayı düşünüyorsanız, kahvenizi içip kalabalığı seyretmek için başka bir yer aramanız gerekecek.

Artık Starbucks’un ünlü yeşil tabelası hiçbir yerde görünmüyor ve ikinci kattaki tüm pencereler kâğıtlarla kaplanmış.

Binanın birinci katında da benzer bir durum söz konusuydu ve video kiralama şirketi Tsutaya’nın “Dünyayı sevdiğiniz şeylerden yaratın” diye başlayan bir mesajı vardı. Shibuya İstasyonu’ndan çıkıp dünyaca ünlü Shibuya Scramble kavşağına girdiğinizde gözünüze çarpacak ilk şeylerden biri QFront gökdelenindeki devasa video reklam panosudur. Ekranın altında muhtemelen Starbucks’ın tabelasını fark edeceksiniz, ancak bunun altında binanın en büyük kiracılarından birinin adını göreceksiniz: Tsutaya. Shibuya Starbucks gibi, bu Tsutaya da uzun yıllar boyunca kentin sembolüydü, ancak fiziksel medya kiralamaya olan talebin buharlaşmasıyla Tsutaya zor zamanlar geçirdi.

Tsutaya binanın birkaç katını kaplıyordu. Kapanması ve bunu takip eden söküm, yenileme çalışmaları Starbucks’ın da faaliyetlerini durdurması gerektiği anlamına geliyor. Kahvehanenin sadece yeme, içme bölümü tamamen kapatılmakla kalmadı, aynı zamanda dışarıdaki paket servis tezgahı da kapatıldı.

Heyecan verici bir manzaraya sahipti

Tsutaya, Shibuya şubesini ilkbaharda yeniden açacağını söylüyor, ancak bunun ne şekilde olacağı ya da Starbucks’ın onunla birlikte geri dönüp dönmeyeceği henüz belirsiz. Starbucks Japonya’nın web sitesine bakıldığında, QFront şubelerinin durumu “iş şu anda askıda” olarak listeleniyor, ancak ne zaman açılacağından veya yeniden açmayı planladıklarından bahsedilmiyor.

Starbucks’ın Japonya’daki popülaritesi ve Scramble kavşağından geçen muazzam yaya trafiği göz önüne alındığında, yenilenen GFront binasında ya da yakınlarda bir yerde yeni bir şube açmayı düşünebilirler. Yine de, şu an itibariyle ikonik Shibuya şubeleri kapalı. Tokyo yolcusuysanız ve buraya uğramayı düşünüyorsanız, kahvenizi içip kalabalığı seyretmek için başka bir yer aramanız gerekecek.

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve yayıncıdır. 1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde muhabir olarak çalışmaya başlayan Remzi Gökdağ, İstanbul konulu haberleriyle çeşitli gazetecilik ödüllerine sahiptir. Remzi Gökdağ'ın Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı adında dört kitabı vardır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

İstanbul’da kahve ve şehrin eski kahvehaneleri

Sonraki Yazı

Ne Kadar Kafein?

Mekan son yazılar

Prag kahve rehberi

Prag Kahve Rehberi Prag, son yılların yükselen yıldızı. Yılın büyük bölümü turist akınına uğrayan kent, gidenleri…

error: © 2021 Kahvve.com