Kahve Bir Zamanlar Çiğnenirdi

09/08/2023

Her kahve tüketicisinin sabah kafein dozunu almak için kendine özgü bir yolu vardır. Bir kişi belirsiz miktarda krema ve şeker eklemekten memnun olabilirken, bir diğeri mükemmel miktarda köpüklü fındık sütü ölçecek ve bir diğeri de tüm süsleri bir kenara itecektir. Bu farklılıklara rağmen, çoğu kişi sabah fincanının (“fincan” vurgusu) tadını sıvı formda çıkaracaktır (Paulig Barista Enstitüsü aracılığıyla). Bu her zaman böyle olmamış olabilir.

Kahvenin tarihi gizemlerle doludur. Kaldi adında bir keçi çobanının izniyle Etiyopya’nın eski kahve ormanlarına kadar uzanan bir teoriden bahsedilir. Efsaneye göre Kaldi, keçilerine verdiği enerji patlamasını fark ettikten sonra kahve bitkisine ilgi duymaya başlamıştır. Ancak çekirdekleri kavurup sıcak bir içecek haline getirmek yerine, Kaldi ve yerel manastırdaki kahve tutkunu akranları kahve ağacının “kirazlarını” öğütüp bir enerji topuna dönüştürdüler.

Tek lokmada kahve ve kahvaltı

Birçoğumuz kahve çekirdeklerini ortası yarılmış, kurumuş kahverengi taneler olarak düşünürüz. Ancak kahve çekirdekleri demlenmeye hazır hale gelmeden önce daha çok çobanpüskülü dalındaki kırmızı meyvelere benzerler. PBS’ye göre, Afrika’daki ilk kahve hazırlıkları, bu meyveleri ezip hayvansal yağla karıştırarak çok güçlü bir enerji barı oluşturmayı içeriyordu. Bunu takip eden kahve yenilikleri büyük ölçüde sıvı formunu tercih etti (meyvelerin fermente edilmiş hamurundan yapılan “şarap benzeri bir karışım” da dahil), ancak bildiğimiz kahve, Arabistan’daki insanların çekirdekleri kavurmaya başladığı 13. yüzyıla kadar ortaya çıkmadı.

PBS, bunu takip eden birkaç yüzyıl boyunca Afrika ve Arabistan’ın dünyanın tek kahve tedarikçileri olduğunu söylüyor. Baba Budan adında Hintli bir hacının Mekke’den ayrılırken beraberinde mütevazı bir çekirdek mahsulü getirerek Avrupa kahve ticaretine yol açtığı 1600’lü yıllara kadar da rakipsizdiler (Akara Coffee aracılığıyla).

Modern bir diriliş

Sıvı kahve günümüzde enerji artırıcı bileşenleri tüketmenin en popüler yoludur, ancak eski günlerden kalma çiğnenebilir enerji barları (hayvansal yağ içermeyen) hala piyasadadır. Insider’ın 2017 tarihli bir makalesi, “kabarık, sakızlı bir dokuya sahip çiğnenebilir kahve küpleri” olan Go Cubes’u tanıtıyor. Yorumcunun Sour Patch Kids’e benzettiği vegan ve glütensiz küplerin her biri 50 mg kafein içeriyor ve bu da yarım fincan kahveye eşit. Ürünün Jebiga’daki satış listesine göre küplerin mocha, “pure drip” ve latte aromaları bulunuyor.

Aynı yıl Simplemost, Go Cubes’un rahat taşınabilirliğine atıfta bulunarak çiğnenebilir kahvenin “bir sonraki yeni kahve trendi olabileceğini” öngördü. Anladığımız kadarıyla çiğnenebilir kahve beklendiği kadar ilgi görmedi. Bununla birlikte, Go Cubes, Quantum ve Seattle Gummy Company Mocca Shots gibi diğer kahve merkezli enerji ısırıkları gibi hala var.

Remzi Gökdağ

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve dijital yayıncıdır. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?