Kahve Kapsülü! Kahve kavurmak için uzaya roket fırlatacaklar…

29/01/2019

Mükemmel kahve için atılan adımlara her geçen gün yenileri ekleniyor. Birbirinden farklı kahve kavurma yöntemlerini okuyor, tartışıyoruz. Dikkatimizi çeken bu yöntemleri zaman zaman sizlerle paylaşıyoruz.

Şimdiye kadar hiç duymadığım bir kahve projesini kahvve.com okurlarıyla paylaşmak istiyorum.

Kahvenin alanına giren her konuda birileri “yeni projelerle” ortaya çıktı. Kahveyle ilgili bugüne kadar yapılan akıllı yatırımlar hep kazandırdı.

Konu kahve olunca…

Bu karlı konu yeni girişimcilerin ilk el attıkları alanlardan biri oldu. Şimdiye kadar akla gelebilecek her yöntemi deneyenler sonunda kahveyi uzayda kavurma fikrini keşfetti! Dubai merkezli iki kafadar, yer çekimsiz ortamda kavurmayı düşündükleri kahve için yakında uzaya roket fırlatacak. Kağıt üstünde her şey hazır görünüyor… En azından projenin tanıtım filmi ile internet sitesi tamamlanmış!

Uzayda kavuracakları kahveyi, proje tamamlanmadan satmayı bile düşünmüşler. Yeni bir “Çiftlikbank” olayı an meselesi!

“Alt tarafı kahve…”

Espri konusu yaptığımız “kahve kapsülü” konusunun bu boyutlara ulaşacağını kestiremedim. Aslında uzun süredir yazıyorum, “Mükemmel kahve hazırlamak için bilim adamı olmanıza, yeni icatlar peşinde koşmanıza gerek yok” diyorum, basit yöntemlerle de bu işin üstesinden gelinebileceğini anlatmaya çalışıyorum ama itiraf edeyim çıtanın bu kadar yükselebileceğini, birilerinin uzayda kahve kavurmayı deneyeceğini önceden göremedim…

kahve kapsülü

Kahve Kavurma Kapsülü

Doğal yöntemlerle kavrulan kahveye alternatif olarak önerilen bu tekniğin masrafı büyük ama projeyi geliştirenler engelleri aşabileceklerine inanıyor.

Bu iş için Dubai’de birileri hazırlıklara başlamış. Hatem Alkhafaji ve Anders Cavallini adında iki girişimci uzaya kahve fırlatmak ve kahveyi uzayda kavurmak için gece gündüz çalışıyor. Projeleriyle ilgilenecek yatırımcı bulabilmek için çalmadıkları kapı bırakmıyorlar. Henüz teknik altyapı konusunda yolun başında olsalar da uzayda kahve kavurmayı başaracaklarına yürekten inanıyorlar. Uzaya gönderecekleri roketin adını bile şimdiden koymuşlar; Kahve Kavurma Kapsülü.

Neden uzayda kavuracaklar?

Yer çekimsiz ortamda özel basınçlı bir tankta kavurmayı düşündükleri kahve çekirdekleri ısıyla doğrudan temas etmeyecek ve çekirdeklerin her yönüyle eşit olarak kavrulması sağlanacak.

Uzay konularında yayın yapan ROOM adlı dergiye kahve kapsülü ile ilgili açıklamalarda bulunan Cavallini ve Alkhafaji çiftine göre yer çekimi olmadan ısıtılacak çekirdekler eşit ısıdan faydalanarak kavrulacak ve bu yöntem mükemmel kahvenin elde edilmesinde en ideal yol olacak.

Uzayda kahve kapsülü

Projeye göre yaklaşık 300 kg kahve çekirdeği taşıyacak olan kahve kapsülü ideal kavurma yöntemi için 200 kilometre yüksekliğe ulaşacak. Kahve kapsülünün atmosfere yeniden girmesiyle başlayacak kavurma işlemi 20 dakika sürecek. Kavurma sırasında kahve tankının iç ısısı 200 dereceye sabitlenecek.

Kahve kapsülü için henüz roket bulunamamış, ancak ikili gereken parayı bulup roketi kiralayacaklarına inanıyor. Uygun bir fırlatıcı bulmak amacıyla Rocket Lab ve Blue Origins gibi özel roket şirketleri ile konuşan ikili, projeyi gerçekleştirebileceklerine yürekten inanıyor. Şimdiden uzayda kavurmayı düşündükleri kahvenin satışına başlamışlar bile…

Şaka değil gerçek!

Sıfır yer çekiminde kavrulacak kahveyi uzaya fırlatacak roket arandığını duyduğumda haberin kaynağını merak etmiştim. İşin şaka olmadığını, haberin yayınlandığı derginin içeriğini görünce anladım. Yazıyı okuduktan sonra kahveyle ilgili “roket bilimi değil ya alt tarafı kahve” lafını bir süre kullanmayacağım. Çünkü kapsül kahvenin hayatımıza girmesinden sonra, yakın bir zamanda kahvenin kapsülle uzaya fırlatıldığı günlere tanık olacağız.

kahvve.com olarak bu çılgın kahve kapsülü projesini yakından takip edip zaman zaman sizi bilgilendireceğiz. Konuyla ilgili gelişmeleri bu adresten de öğrenebilirsiniz.

Konu: Kahve Kapsülü

 

 

Remzi Gökdağ

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve dijital yayıncıdır. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?