Kahvede yeni akım! Şarap gibi kahve tadım turları

04/06/2019

Şarap tadımı, duyulara dayanarak şarapların değerlendirilmesi işlemidir. Sadece tat alma değil, görme, koklama ve ağız duyusuna da hitap eden, profesyonellere olduğu kadar amatörlere de seslenen bir uğraştır.

Son yılların moda uğraşısı şarap tadımı artık kahve dünyasına da bulaştı. Kahve tadımı için özel bölümler hazırlayan bazı kafeler müşterilerine günlük taze kahvelerini sunuyor. Tabi bu işlem Türkiye’de olmuyor. Akımın öncüleri yine Amerikalılar. Kahveyi yaşam tarzı olarak gören bir toplumda böyle yeni modaların denenmesi normal.

Yakında kahve tadım turlarının Türkiye’de de başlayacağını duymak şaşırtıcı olmaz. Üçüncü nesil kahve konusunun yeni yeni yerleştiği Türkiye’de pek çok kafe dünyada olup biten yenilikleri yakından takip ediyor. Bunun en güzel örneğini geçtiğimiz günlerde Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen ikinci İstanbul Coffee Festival’de yaşadık.

Yeniliklerin Türkiye piyasasına girmesi artık eskisi kadar uzun sürmüyor. Global dünyanın kuralı bu zaten. Dünyanı bir ucunda olup bitenler anında dünyanın farklı köşelerinde de tekrarlanabiliyor.

Gelelim kahve tadım turlarına… Bu akım ABD’nin Seattle, Los Angeles ve New York gibi kahveye önem veren kentlerinde başladı. Önceleri yadırgayanlar oldu. “Kahve tadımı da nedir?” benzeri sorular soruldu. “Alt tarafı kahve tadı belli, kokusu belli” diyenler oldu. Ancak kahve dünyasını bilenler bu eleştirilerin hafifliğinin de farkındaydı. Çünkü kahvenin tek bir tadı olamayacağı gibi tek bir hazırlanış yöntemi de yoktu. Tabi sunum tekniklerini de unutmamak lazım.

Önceleri kabul görmeyen kahve tadımı şu sıralarda ABD’de moda. Artık bazı kafeler müşterilerine özel kahve tadım menüleri sunuyor. Bu menüler genellikle üç farklı kahveden oluşuyor. Her üçü de farklı biçimde kavrulan bu kahveleri tadan kahve tiryakileri kendi zevkine göre kendi kategorisini de belirliyor.

Aslında bunun için yeni bir menü oluşturmaya gerek yok, ya da bu iş için ABD’ye gitmeye… Farklı kahvelerin tadına siz de kendi kentinizdeki üçüncü nesil kahvecilerde bakabilirsiniz. Kahvecinizden sürekli aynı kahve istemek yerine her seferinde farklı orjinlerden gelen ve farklı kavurma teknikleriyle hazırlanan kahveleri sorun ve bunları sırayla test edin. Denemediğiniz, farkına varmadığınız çok değişik lezzetler tadabilirsiniz.

Yeter ki farklı lezzetleri denemeye açık olun.

Yeni kahve keşiflerinizde keyifli tadımlar…

Remzi Gökdağ

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve dijital yayıncıdır. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Kahve Kapsülü! Kahve kavurmak için uzaya roket fırlatacaklar…

Sonraki Yazı

Kahve spreyi denediniz mi?

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?