Gerçek İtalyan kahvesi nedir?

Şeker isteğe bağlıdır, Frappuccino diye birşey yoktur
16/03/2022

Gerçek İtalyan kahvesi

Starbucks’ta ya da herhangi bir üçüncü nesil kahvecide kahve siparişi verirken pekçok seçeneğiniz vardır. Menüdeki karamelli, şuruplu, meyveli, çaylı kahvelerden birini seçersiniz. Oysa kahvenin bir yaşam biçimi olarak tüketildiği İtalya’da bu içeceklerin hepsi kahveden çok bol karışımlı tatlı olarak kabul görür.

İtalyan kahvesi ve kahvede İtalyan tarzını anlamak için İtalya’da sıradan bir kafeye girmek yeterli olur. Orada kahve espresso ile eş anlamlıdır. Yani bir kahve dediğinizde önünüze espressodan başka bir içecek gelmez.

İtalyan kahvesi şekeri sevmez

İstanbul’da pekçok kafede 25-30 çay kaşığı ölçüsünde şekerle servis edilen kahveleri görebilirsiniz. Kahve özelliğini yitiren bu içecek tatlı kıvamına gelmiştir. İtalya’da böyle bir durum söz konusu olamaz.

Trieste’de ya da Napoli’de herhangi bir kahve barına girdiğinizde kahvenizi yudumlamanız için iki seçeneğiniz vardır. Oturarak ya da ayakta…

Masada oturup kahve içmek, barda ayakta (al banco) kahve içmekten daha pahallıdır. Çünkü işgal ettiğiniz masada daha uzun oturma ihtimaliniz her zaman yüksektir.

Şeker isteğe göre kahve yanında servis edilir. Uygun miktar şeker bir çay kaşığından fazlası değildir.

Starbucks kültürü gerçek kahve kültürüne karşı

Espressonun da alternatifleri vardır elbette. Bazıları fincana bir kaşık süt köpüğü ekler. İçtikleri kahvenin adı macchiato olur. Ancak bu adı bizdeki macchiato ile karıştırmamakta fayda var. Starbucks’ta sipariş ettiğiniz macchiato ile İtalyan macchiato aynı değildir. Strabucks kahveyi süte, karamele boğmakla ünlüdür.

Bazı İtalyanlar espressoyu daha uzun zamanda içmek ister. Kahvelerine bir miktar daha sıcak su ekler. İçtikleri bu kahvenin adı americano olmuştur.

Sabahları cappuccino seçenekleri vardır. Espressolarının içine buharda ısıtılmış süt ekleyerek içerler bu kahveyi. Sadece kahvaltı zamanlarında tercih edilir. Bunun dışında cappuccino içenlere iyi gözle bakılmaz. Hele akşamüstü cappuccino sipariş verenlere neredeyse hiç rastlanmaz.

Starbucks’ın ünlü içeceği Frappuccino ise gerçek İtalyan kafesinde yoktur. Böyle bir içeceği İtalyanlar bilmez. Ülkenin güney bölgelerinde yaz aylarında espressolarının içine buz atanlara rastlanır. Ya da buzlu bir pardağa espresso boşaltanlara… Ancak buz ve kahve hiçbir zaman mixerden geçirilip servis edilmez.

Şurup sadece soğuk algınlığında içilir, kahveye katılmaz

Şurupa gelince. İtalyanlar şurubu sadece soğuk algınlıklarında kullanılan bir ilaç olarak tanır. Kahveye şurup ekledikleri görülmemiştir. Kuzey bölgelerde kahveye bir miktar içki eklemek kabul edilebilir. Böylece kahveyi düzelttiklerine inanırlar. Sambuca, brandy vr konyak tercih edilen içkiler olsa da en yaygın kullanılanı grappadır.

Bütün bu alışkanlıklara karşın İtalya’da kahveyi berbat eden bir grup da vardır. Bunlar kahvelerinin içine Nutella ekleyenlerdir. İyi gözle bakılmazlar. Zaten ortaya çıkan karışım kahveden çok tatlıyı andırır ve içmek yerine pudding niyetine yenilir.

Şekerli kahve tatlı niyetine yenir

Milano yakınlarındaki bir kasaba olan Piedmont aynı zamanda marocchino adı verilen kahvesiyle de ünlüdür. Espressonun içine kakao ve süt köpüğü katılarak hazırlanır. Vanilyalı dondurmanın üstüne ekledikleri espresso ile oluşan içkiye de affogato denir. Ancak bunlar kahveden çok tatlı niyetine yenen şeylerdir. İtalya’da bu tür karışımları isteyenlerin çoğu da bu ülkeyi ziyaret eden turistlerdir.

Kafeinsiz kahve içen İtalyanlar dünyanın her yerinde olduğu gibi azınlıktadır. İçtikleri decaf kahveye il deka denir ve her kafede kolay kolay bulunmaz.

İtalyan kahvesi ve İtalya’daki kahve geleneği işte böyledir. Temelinde espresso vardır. Şeker ayrıntıdır. Gerisi İtalyanlardan çok bizim gibi turistlerin tükettiği içeceklerdir. İtalyanların genelde kahve sınıfına koymadıkları seçeneklerdir. Kısacası bunlar kahve kültüründen çok Starbucks kültürünün birer hediyesidir.

Remzi Gökdağ

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve dijital yayıncıdır. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?